PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Izmantojot 3D izveidotu pacienta autentisku sirds modeli, Stradiņa slimnīcā veikta sarežģīta sirds ķirurģiska operācija

Paula Stradiņa Klīniskā universitātes slimnīca
Izmantojot 3D izveidotu pacienta autentisku sirds modeli, Stradiņa slimnīcā veikta sarežģīta sirds ķirurģiska operācija
Pacients, 58 gadus vecs vīrietis, Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas sirds ķirurgu rokās nonāca pēc pārciesta infarkta.

Pacientam bija konstatēta reta sirds kambaru defekta patoloģija – izveidojies caurums starpsienā, kuru bija nepieciešams slēgt. Šādas operācija notiek reti un tās ir tehniski sarežģītas ar augstu mirstības risku. Neoperējot šādus pacientus, mirstība ir 100%.

Sarežģīto operāciju un tās tehnisko plānošanu veica sirds ķirurgs Edgars Freilibs: “Pēc izmeklējuma rezultātiem bija redzams, ka defekta atrašanās vieta bija neparasta un ķirurģiski ļoti neparocīga. Tradicionālās diagnostikas metodes neļauj tik precīzi izprast problēmas novietojumu telpā, kā arī ir nepietiekamas, lai izprastu, kā labāk piekļūt problēmai. 3D printētais sirds modelis bija ļoti svarīgs, lai jau pirms operācijas varētu izplānot, no kuras vietas piekļūt, kuru sirds kameru atvērt, lai pēc iespējas saudzīgāk veiktu jau tā ļoti sarežģīto un riskanto operāciju.”

Ķirurgs Edgars Freilibs Ķirurgs Edgars Freilibs
Ķirurgs Edgars Freilibs

Sirds ķirurgs un nodaļas vadītājs Uldis Strazdiņš skaidro: “Sirds ķirurģijā operācijas taktiskā plānošana ar 3D printēto modeli Latvijā līdz šim vēl nebija izmantota. Zināms tikai, ka līdz šim tas darīts zobārstniecībā un traumatoloģijā, tomēr salīdzinoši vienkāršāku operāciju plānošanai. Pateicoties tehnoloģiju pieejamībai tagad arī Latvijā spējam veikt operāciju plānošanu augstākajā līmenī.”

Trīsdimensionāla modeļa izveidei tika izmantoti datortomogrāfijas dati. 3D printēšanu un datu apstrādi veica uzņēmums Baltic3D.eu. Konsultējoties un cieši sadarbojoties ar operējošo sirds ķirurgu tika pieņemts lēmums par konkrētas 3D printēšanas tehnoloģijas un elastīga materiāla izmantošanu sirds modeļa atveidei. Ārstam bija jānosaka, kādas struktūras, piemēram, hordas, muskuļus saglabāt digitālajā sirds modelī, kā arī to, kādā plaknē veikt šķērsgriezumu, caur kuru būtu iespējams ielūkoties sirds modeļa iekšpusē. Baltic3D.eu speciālista darbs pie 3D modeļa izveides no datortomogrāfijas datiem aizņēma vairāk kā 70 stundas. Paša sirds modeļa 3D pritnēšana ar PolyJet tehnoloģijas multimateriālu 3D printēšanas iekārtu aizņēma aptuveni 24 stundas.

3D sirds modelis 3D sirds modelis
3D sirds modelis

Uzņēmuma Baltic3D.eu vadītājs Jānis Jātnieks komentē: “Esam gandarīti, ka spējām palīdzēt Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārstiem. Vēl lielāks prieks par to, ka beidzot arī Latvijā medicīnas pakalpojumu sniegšanā palīdzam izmantot modernākās 3D printēšanas tehnoloģijas pasaulē. Daudzviet 3D printēšana tiek izmantota kā standarta prakse sarežģītu procedūru un operāciju plānošanā. Šādā veidā dodam ārstiem iespēju vārda tiešajā nozīmē “pieskarties” problēmai, pirms vēl operācija ir uzsākta.” 

Operācijas laikā tika veikta defekta slēgšana, vienas sirds vārstules rekonstrukcija un jauna sirds asinsvada izveide. Ķirurgiem ir izdevies novērst apdraudējumu pacienta dzīvībai. Pacients  no slimnīcas tika izrakstīts jau 23. novembrī.

3D printēšana šāda tipa operācijas plānošanā izmantota pirmo reizi Baltijas valstīs. 3D modeļa izstrādes, sagatavošanas un 3D printēšanas izmaksas vidēji ir 1000 – 2000 EUR apmērā, atkarībā no modeļa sarežgītības. Šajā gadījumā kopējās izmaksas, ko veido datortomogrāfijas datu apstrāde, sirds trīsdimensiju modeļa izveide, izmantotā materiāla patēriņš, kā arī 3D printera darbības laiks, nepārsniedza 2000 EUR, un tās sedza uzņēmums Baltic3D. Tomēr sirds modeļa izdrukāšanai visbūtiskākais ieguldījums bija Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas ārstējošo ārstu veltītais laiks un zināšanas kopā ar uzņēmuma Baltic3D.eu ekspertiem, sagatavojot sirds 3D modeli.

Par Baltic3D.eu

Baltic3D.eu ir lielākais 3D printēšanas pakalpojumu nodrošinātājs Baltijā. Šī gada februārī uzņēmums atvēra austurmeiropā lielāko 3D printēšanas un maza apjoma plastmasas produktu ražošanas centru, kura izveidē izmantoti gan Norvēģijas finanšu instrumenta līdzeļi, gan Citadeles bankas aizdevums, kopumā investējot vairāk kā 500 000 EUR. Baltic3D.eu printēšanas centrā šobrīd ir 21 3D printeris, kas nodrošina pieejamību FDM, Polyjet un SLA tehnoloģijām.