Gada pieturzīmes. 2006.gads

Gads apmetis kūleni. Lūk, daži vērojumi: punkti uz i un treknas domu zīmes. Gada spožums un posts. Sarkanās lentītes par Eiropas naudu renovētajās slimnīcu nodaļās grieztas ar neredzētu sparu! Prieks, protams, par jaunu, skaistu fasādi, tomēr nepamet doma, ka karalis, kā tai Andersena pasakā, joprojām nav ticis pie silta mētelīša. Jādomā, ka resursi vai pacietība vēl nav izsmelta, jo varam sekot politikas veidotāju plānam: lēnāk pār tiltu, draugi!

Skandāls. Pēc kumosa, kas veselības ministram izrādījās par cietu Stradiņa slimnīcas un P. Dussman noslēgtā līguma dēļ, slimnīcas galvenā ārsta krēsls apgāzās. Vai virtuve bija vienīgais iemesls? Var tikai minēt, taču nevar nepamanīt, ka lielākā Latvijas slimnīca tā kā maķenīt apdalīta - valsts galvots kredīts daudzu miljonu apmērā tai gājis secen.

Pārsteigums. Farmaceitiskās firmas skaļi definējušas - zāļu reklāmā un mārketingā izmantosim ētiskākus darbarīkus. Apsveicama iniciatīva, taču kas runā skaļāk: konkurence vai godaprāts?

Jauns stūrmanis. Tikko svaigi pārvēlēta Ārstu biedrības vadība ar Pēteri Apini priekšgalā: viss jaunais ir labi aizmirsts vecais? Pirmajās simts dienās, atturoties no vērtējuma, gribas pievienoties vēlējumam, ko saklausījām Ārstu biedrības vēlēšanās. Jāmaina ne tikai ārējie uzstādījumi, svarīgāk: katram ārstam jāmainās iekšēji!

Nākamo gadu vadlīnijas. Mediķu algas augs atbilstoši solītajam grafikam, 2010. gadā sasniedzot 2,5 reizes lielāku atalgojumu par vidējo tautsaimniecībā. Vai pietiks? Slimnīcu skaits no 100 samazināsies uz 50, tiks bruģēts ceļš e-veselībai un sabiedrības veselības profilaksei, ierobežojot smēķēšanu, alkohola patēriņu, izglītojot par veselīgu uzturu un fiziskām aktivitātēm. Par pēdējo veselības ministram Gundaram Bērziņam ir praktiska pieeja. Piemēram, vienu nedēļu viņš ministrijā pie lifta durvīm pielicis uzrakstu: tikai veciem, slimiem cilvēkiem un kravām.

Labs sākums ikvienam darbam un nodomam - sākt ar sevi!

 

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Sabiedrības veselības tēvs. Profesors ĢIRTS BRIĢIS

    Tā profesoru mēdz dēvēt ārstu aprindās. Un ne velti, jo 1992. gadā viņš kopā ar domubiedriem izveidoja Rīgas Stradiņa universitātes Sabiedrības veselības un epidemioloģijas katedru, ko vada līdz pat šai dienai. Epidemioloģijas pamatnostādnēs pie viņa skolojusies vesela ārstu paaudze. Lasīt visu

  • Ar skatu nākotnē

    Asociētais profesors KRISTAPS JAUDZEMS ir vadošais pētnieks Latvijas Organiskās sintēzes institūtā, kurš relatīvi īsā laika nogrieznī sasniedzis daudz. “Man patīk darīt to, kas mani interesē. Ja darāmais mani nesaista, esmu neproduktīvs.” Lasīt visu

  • Nav nekā, ko nevarētu pārdzīvot! SANDRA PŪCE, psihiatre

    Vasaras saulgriežos viņa būs savās mājās. Tēva mājās Tukuma pusē. Plašs pagalms, meža ieloks, lielais saimes galds. Vieta, kur būt ar savējiem. Būt kopā. “Tās ir tādas vienkāršas lietas, kas iedvesmo: daba, pastaiga, pirtiņa. Ģimene, draugu pleca sajūta,” saka psihiatre, psihoterapeite SANDRA PŪCE, slimnīcas Ģintermuiža virsārste, ārstniecības daļas vadītāja, kas ikdienā konsultē pacientus arī privātpraksē. Lasīt visu