Baltais PR

Beidzot tas ir noticis – balta sniega vietā baltajam halātam ticis vismaz baltais PR vai, vienkārši sakot, pozitīva informācija. Jau krietnu laiku runāts – cik svarīgi būtu spodrināt ārsta, medicīnas personāla, iestādes tēlu, ka sabiedrībai nepieciešams zināt par sasniegumiem, mediķu darba pozitīvajiem rezultātiem, vienkārši par grūto, bet uz rezultātiem orientēto ikdienu medicīnas nozarē, nevis nemitīgi sekot sliktajām ziņām.

Šķiet, ka šajā jomā sākusies rosība, ir tapušas publikācijas par veiksmīgiem risinājumiem smagu diagnožu gadījumos, viens no populārākajiem preses izdevumiem savā numurā radījis pat tādu kā medicīnas sabiedrības vidi, fonam modeļa galerijai izmantojot neizskaistinātu, atpazīstamu slimnīcas vidi. Gribas cerēt, ka tas palīdzēs veidot labvēlīgus nosacījumus uz izpratni balstītai, konstruktīvai veselības aprūpes sistēmas sakārtošanai. Turklāt jāatzīmē, ka publikācijas nav pārspīlētā pozitīvismā sakņotas, bet vairāk informatīvas.

Un vēl - Veselības ministrijas izsludinātā Gada balva medicīnā - labākajam mediķim, labākajai veselības aprūpes iestādei vai kolektīvam. Protams, kādu tas viss var kaitināt, jo ir taču taisnība, ka iepriekšminētais neatrisinās medicīnisko pakalpojumu pieejamības jautājumus, neuzlabos stāvokli neatliekamajā palīdzībā, ar burvju mājienu neliks aizmirst LVSADA prasību pret Veselības ministriju par solījumu nepildīšanu, arī aplokšņu jautājumu un smago trūkstošo kadru problēmu neatrisinās. Taču kopējo sabiedrības domāšanas un izpratnes vidi, paaudzes subjektīvās izjūtas uzlabot varbūt tomēr var.

Ja pensionārs patiesā nopietnībā pārdomā, kuru ierakstīt anketā kā gada ārstu, jo ir taču no kā izvēlēties, tas tomēr ir labi - sakiet, ko gribat. Un rīts, kad, raidījuma vadītāju rotaļīgi aicināti izvērtēt medmāsiņu un slimnieku attiecības, cilvēki zvana un saka labus vārdus par ār­stiem, kuri palīdzējuši nesavtīgi, par slimnīcu nodaļām, kurās ikviens darbinieks bijis ar labu vārdu pieminams... Tas ir ieguvums visiem - arī vārdā nenosauktajiem medicīnas darbiniekiem un potenciālajiem pacientiem.

Mediju veidotie priekšstati ir svarīgi. Bažas gan rodas par to, lai baltais halāts netiek izmantots vien kā aksesuārs stilīga burzījuma, krāsas un skata dēļ, lai neizpratnes un nezināšanas vadīti pozitīvas uzmanības lokā nenonāk vēja ziedi... Kā to nomērīt?

 

 

Uz augšu ↑
 • Kā COVID–19 mainījis ikdienu? Latviešu ārste Francijā

  Doctus sazinājās ar vairākiem latviešu ārstiem, kas dzīvo un strādā ārpus Latvijas. Lūdzām dalīties pārdomās, kā SARS–CoV2 mainījis ārsta ikdienu un darbu. Kāds noskaņojums valda? Lūk ko pastāstīja Latviešu ārste no Francijas Lasīt visu

 • Emocijas aiz SARS maskas [pārpublicēts no DOCTUS arhīva]

  Ričika D. | 2020. gada 20. marts

  Pirms 17 gadiem SARS bija Āzijā un Kanādā, tagad COVID-19 ir tepat pie mums ­­− Eiropā un Latvijā. Apkārt esošais emociju spektrs ir ļoti tuvs tam, ko žurnāla lappusēs aprakstījām toreiz. Tāpēc nolēmām pārpublicēt 2003. gada DOCTUS rakstu (šie numuri nav digitalizēti portālā doctus.lv) par tā laika ārstu stāstiem no infekcijas epicentra. Daudz līdzību. Lasīt visu

 • Simulāciju medicīna. No Anniņas līdz virtuālajai realitātei

  Ir pagājuši sešdesmit gadi, kopš tika izgudrots pirmais manekens — Leardal slavenā Anniņa. Rotaļlietu ražotājs Asmund Leardel to radīja kopā ar diviem anesteziologiem Dr. Bjorn Lind un Dr. Peter Safar. Kardiopulmonālās reanimācijas prasmes uz manekena kopš tā izgudrošanas apguvuši vairāk nekā 500 miljoni mediķu, bet mulāžu un simulāciju attīstība piedzīvojusi milzu lēcienu. Kāda ir moderno simulāciju šodiena? Un ko var Latvija? Lasīt visu