Žurnāli

FEBRUĀRA JAUTĀJUMS

Infektologi un epidemiologi prognozē: gripas epidēmija maksimālo izplatības punktu sasniegs 9.-16. februārī. Kāds gripas epidēmijas laikā ir jūsu personīgais profilakses abc?

Prof. Baiba Rozentāle, Latvijas Infektoloģijas centra direktoreBaiba Rozentāle

Es un mani ģimenes locekļi esam vakcinēti pret gripu. Mana mamma, kura ir cienījamos gados, un jaunākā meita ik pa trim gadiem saņem arī pneimokoku vakcīnu. Tā nepasargā no gripas, bet palīdz izvairīties no gripas komplikācijām. Šogad ir neparasti labi - dominējošais vīruss ir A/H3N2 vīrusa apakštips, kas ietverts arī šobrīd piedāvātās vakcīnas sastāvā. Lietoju arī C vitamīnu, ķiplokus gan neēdu, bet atceros, ka savulaik esmu izmantojusi prof. V. Būmeistara padomu - ķiploku virtenes kārusi pie bērnu gultiņas. Tikai jāatceras, ka ķiploki jāmaina ik pēc 2-3 dienām visu epidēmijas laiku. Protams, svarīga telpu vēdināšana, mitrā uzkopšana, higiēna.

Monta Vasile, otorinolaringoloģe no LiepājasMonta Vasile

Nevakcinējos un esmu kategoriski pret. Katram cilvēkam dota dabiskā imunitāte, un tikai paši esam atbildīgi, kā tā strādā. Neuzskatu, ka būtu par veselību jārūpējas epizodiski, piemēram, epidēmijas laikā jāēd ķiploki. Jāēd tas, kas garšo un ko vēlies. Par veselību jādomā visu gadu. Tāpēc es norūdos, ziemā peldos. Dienas laikā saņemu tik daudz mikrobu kā neviens cits speciālists, tāpēc ir ideāli stimulēt imunitāti, vienlaikus nosaldēt vīrusus ar aukstuma procedūru un vēl gūt no tā prieku. Cīnos ar cilvēka lielāko draugu - slinkumu - un daudz fiziski kustos: slēpoju, snovoju.

Ilze Aizsilniece, ģimenes ārste no Rīgas

Gripas laikā ļoti cenšos ievērot pareizu režīmu - pietiekami daudz stundu miegam un iespējai pabūt svaigā gaisā. Izmantoju dažādus līdzekļus (gan Rietumu medicīnas, gan senas tautas metodes), lai dezinficētu prakses telpas, jo gripas laikā ambulatorās medicīniskās iestādes bieži kļūst par inficēšanās vietu. Šajā laikā vairāk nekā parasti lietoju zāļu tējas; daudz dzeru mežrozīšu tēju. Pret gripu nekad neesmu vakcinējusies.

Ilze Aizsilniece

Uz augšu ↑