Žurnāli

APRĪĻA JAUTĀJUMS

Viens no pirmajiem dokumentiem, ko parakstīja jaunais ASV prezidents Baraks Obama, bija zaļās gaismas došana un valsts finansējuma piešķiršana pētījumiem un terapijai ar embrionālajām cilmes šūnām, tādējādi atceļot priekšteča Džordža Buša noteikto aizliegumu. Kā to vērtējat?  

Ēriks Jakobsons, P. Stradiņa KUS Šūnu transplantācijas centra vadītājs

Apsveicama iniciatīva! Ņemot vērā embrionālo šūnu potenciālu, salīdzinoši daudz grupu ar tām strādā. Daļa ir nonākuši līdz dzīvnieku modeļiem, kam veiksmīga iznākuma gadījumā varētu sekot nākamais etaps - cilvēks. Taču pagaidām pāragri runāt par konkrētu šūnu, piemēram, nervu šūnu līniju izveidi. Priekšā liels darbs, jo embrionālās cilmes šūnas, kas ir ļoti potentas šūnas, zinātnieki nav vēl īsti iemācījušies kontrolēt un tās var attīstīties par tā saucamo teratomu. Sekojam līdzi visam jaunajam - pagājušajā vasarā dr. Putniņš izgāja apmācības kursu Spinālo traumu izpēte Stenfordas universitātē ASV, kā ietvaros veica praktisku embrionālo šūnu ievadīšanu dzīvnieku modeļos ar muguras smadzeņu traumu.

Asoc. prof. Andrejs Ērglis, P. Stradiņa KUS Latvijas Kardioloģijas centra vadītājs

Šobrīd pasaulē un arī Latvijā noris daudzi pētījumi, kur pacientiem ar smagām kardioloģiskām, neiroloģiskām un hematoloģiskām slimībām veic cilmes šūnu terapiju, izmantojot no pieauguša cilvēka vai nabas saites asinīm iegūtas šūnas. Izskatās, ka metodes ir drošas un bieži - lai gan ne vienmēr - efektīvas. Embrionālās šūnas, iespējams, būtu daudz labāks materiāls efektivitātes vairošanai, taču pastāv gan drošības, gan ētiska rakstura bažas. Tomēr ticu, ka, pirmkārt, zinātne ir teorētiski un morāli gatava pētījumiem ar embrionālajām cilmes šūnām. Otrkārt, šī zaļā gaisma liegs iespēju eksperimentēt nelegāliem darboņiem. Savukārt ētiskās problēmas var atrisināt, reāli tās risinot, nevis tikai par tām teorētiski spriedelējot.

Dr. Guntis Ķilkuts, Rīgas Stradiņa universitātes lektors, ģimenes ārsts

Lielas valstis dara lielus darbus. Tradicionālā medicīna, tehnoloģijas un medikamenti ir savas iespējas izsmēluši, kārta jaunajām biotehnoloģijām! Noteikti ticu, ka vēl pēc kāda laika spēsim pacientus ārstēt gēnu līmenī. Kā rāda dzīves prakse - aizliegumi ir pret progresu, tos mēģina dažādi apiet. Efektīvāk un rezultatīvāk ir sfēru sakārtot - politiski, likumiski, vienlaikus veicinot atbilstīgu komunikāciju sabiedrībā.

 

Uz augšu ↑