Žurnāli

Vadītāji vien. Kur vadonis?

Pēdējā laika notikumi rosina domāt par vadītājiem un līderiem. (Varbūt arī tāpēc, ka šomēnes pirmizrāde Z. Liepiņa un K. Dimitera mūziklam Vadonis?) Kā mums ir vairāk? Augusta sākumā Esplanādē notika pikets – pulcējās vairāki simti cilvēku, lai protestētu pret Rīgas 1. slimnīcas slēgšanu. Ar runu tribīnē kāpa veci un jauni ārsti, pacienti, arī bijušais direktors Jānis Ozols.

Tikai slimnīcas vadītājs (jā, drīzāk vadītājs, ne līderis) bija tāds nemanāms. Dažas dienas vēlāk - Anglijas firma īpašā seminārā rekrutēja latviešu mediķus darbam ārzemēs. LVSADA galvas (vai līdera?) Valda Kera uzruna bija tikpat dedzīga kā mītiņos pie Ministru Kabineta 2008. gadā. Ar veselības ministres iniciatīvu atgriežas galvenie speciālisti. Kas viņi būs: nozares vadītāji vai līderi? Vēl nepieklusuši atmiņā Baltijas sirdspuksti - Valsts prezidenta (vadītāja, ne vadoņa) mēģinājums reanimēt iedzīvotāju vienotību.

Visur, kur skaties, vieni vadītāji vien. Varbūt tieši tas ir mūsu valsts - un arī veselības aprūpes - hroniskas mazspējas cēlonis? Pietrūkst vadoņa, pietrūkst līdera. Kāda gan atšķirība starp vadītāju un līderi? Atšķirība ir - amerikāņu pētnieks Vorens Beniss lieliski uzskaita šīs pazīmes. Vadītāji administrē, līderi ievieš jauninājumus. Vadītāji atdarina, līderi ir oriģināli. Vadītāji koncentrē uzmanību uz sistēmām, struktūrām, līderi - uz cilvēkiem. Vadītāji paļaujas uz kontroli, līderi rada uzticēšanos. Vadītāji jautā: kā un kad? Līderi - ko un kāpēc? Vadītāji akceptē pieņemto kārtību, līderi to izaicina. Vadītāji ir klasiski "labie zaldāti", līderi - personības. Vadītāji veic darbu pareizi, līderi veic pareizo darbu. Ir atšķirība, vai ne? Kur atrast vadoni medicīnā?...

 

Uz augšu ↑