Žurnāli

APRĪĻA JAUTĀJUMS

Normal 0 false false false MicrosoftInternetExplorer4   Kamēr Barselonā notikušajā konferencē E-veselība 2010 šī joma tiek uzsvērta kā veselības aprūpes kvalitāti, piekļuvi un drošību veicinošs instruments, arī Latvijā tiek apgūta e-veselība, vismaz finansiāli: 2007.-2010. gadam e-veselības pamatnostādņu īstenošanai no valsts budžeta izlietoti 1,6 miljoni latu, no ES fonda līdz 2013. gadam plānoti projekti par 11,6 miljoniem latu, tiek strādāts pie e-veselības kartes, e-apmeklējuma rezervēšanas, e-receptes utt. Kā vērtējat paveikto un kur esat sastapies ar e-veselību?  

Dr. INĀRA ATTEKA, radioloģe no SaldusINĀRA ATTEKA

Esam nulles punktā, bet - kāda nauda?! Gribētu no savas privātprakses aizsūtīt bildes kolēģim - pakonsultēties. Tāpat man būtu daudz vieglāk strādāt ar pacientu, ja varētu datorā ielikt veselības karti, citādi viņš nereti atnāk kā balta lapa. Kad strādāju Kuldīgas slimnīcā, bija iespēja pārsūtīt diagnostikas datus uz Stradiņa slimnīcu, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcu, tas gan arī bija vienīgais. Saldus veselības centrā ir tāpat kā citur: slēdzieni nesalasāmā rokrakstā, pacientam pašam tiem jānāk pakaļ, vienīgi Gulbja laboratorija atbildes atsūta uz e-pastu.

Dr. med. ULDIS KOPEIKA, P. Stradiņa KUS torakālais ķirurgsULDIS KOPEIKA,

Neredzu nekādus bonusus e-veselībai. Ja ķirurgam atved uz ielas sadurtu, neidentificējamu vīrieti, e-veselība nepalīdz. Ja dakteris noteicis nepareizu diagnozi, cilvēks visu turpmāko dzīvi, kas, iespējams, nebūs vairs tik gara, tiks ārstēts nekorekti, jo pārējie dakteri tik iespraudīs čipu un pārrakstīs nepareizo diagnozi. Ja kāda meitene 18 gadu vecumā piedzersies un nokritīs no velosipēda, bet 60 gadu vecumā kļūs par valsts prezidenti, Neo nokačās datus un publiskos, ka viņa reiz brauca dzērumā. E-veselība ir spēlēšanās ar cilvēka privāto dzīvi! Turklāt - kamēr Latvijā ir lielākais bezdarbs Eiropā, lai reģistratore veic pierakstus slimnīcas lielajā kladē un saņem algu, par ko pabarot bērnus, nevis maksājam naudu japāņu inženieriem. Stradiņa slimnīcā datorinženieri izveidojuši virtuālo tīklu - es no sava mājas datora varu pieslēgties (ar stingrām parolēm!) un paskatīties diagnostikas attēlus un izlemt: jāved pacients uz operāciju zāli, reanimāciju vai nodaļu.

SIGITA ČULKSTENA, Dzirciema aptiekas vadītāja

Iztērēt jau var jebkādu naudas summu. Finansējums, kas SIGITA ČULKSTENAatvēlēts e-veselībai, ir "trekno gadu" līmenī, kad to raka ar lāpstām, tas jāpārskata. Ar pašreizējiem e-risinājumiem aptieku vidē esmu diezgan neapmierināta, jo, tos radot, farmaceitam viedokli neprasīja. Piemēram, noliktavu programmas ir radītas lieltirgotāju interesēs; tāpat Veselības norēķinu centra informāciju sistēma, kur ievadu informāciju, farmaceitam nedod atpakaļ nekādus interesējošus datus. Negribētu, lai e-recepte tiktu radīta biznesa interesēs. Turklāt e-recepte pašlaik nav steidzama aktualitāte. Varbūt nogaidīt un aprunāties ar igauņu kolēģiem - viņiem ne tik raiti sokas.

 

 

Uz augšu ↑