← Atpakaļ

Arteriāla hipertensija un nefroskleroze

Hipertensīvā nefroskleroze, labdabīgā nefroskleroze, kā arī nefroangioskleroze Eiropā un ASV apzīmē vienu un to pašu klīnisko stāvokli. 25% slimnieku, kas sasniedz nieru mazspējas beigu stadiju (NMBS), ir hipertensīva  nefroskleroze, kas ir otrs nozīmīgākais NMBS iemesls baltajai rasei. Līdz šim uzskatīja, ka ilgstoša, neārstēta arteriālā hipertensija izraisa asinsvadu remodelāciju (bojājumus), kas vēlāk izpaužas mērķa orgānu (smadzeņu, sirds, acu un nieru) bojājumos. Tagad tiek izvirzīta hipotēze, ka nieru bojājumi attīstās tiem slimniekiem, kam jau iepriekš bijuši funkcionāli nieru traucējumi, un hipertensija viena pati nemaz tik bieži neizraisa nieru bojājumus.


Epidemioloģija

Saslimstība un mirstība no insultiem, koronārās slimības, NMBS, kas saistīti ar hipertensiju, turpina palielināties. No 1985. līdz 2005. gadam hipertensijas izraisīta NMBS ASV pieauga par 140%. Tomēr atbilstīgi Eiropas Dialīzes un transplantācijas reģistra datiem tikai 12% slimnieku ar hipertensīvo nefrosklerozi katru gadu jāsāk nieru aizvietojoša terapija. Jāatzīmē gan, ka Francijā un Itālijā šis skaitlis ir lielāks - 21% un 27%.

ASV ir 60 miljoni arteriālās hipertensijas slimnieku, bet tikai 19 000 (1 uz 2200) attīstās NSBS. Noteikti nieru mazspēju veicina arī citi faktori: hiperlipidēmija, insulīna rezistence, hiperuricēmija…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti