← Atpakaļ

Dentīna hipersensitivitāte. XXI gadsimta izaicinājums zobārstniecībā

Jutīgi zobi ir izplatīta parādība visā pasaulē. To izraisa gan ikdienā lietotie pārtikas produkti, gan zobu kopšanas paradumi, gan virkne citu faktoru: stresa izraisīta zobu griešana, dažādas skābes, medikamenti, kā arī kuņģa skābes nokļūšana mutes dobumā, ko izraisa atviļņa slimība, vemšana, kuņģa darbības traucējumi. Savs loģiskais pamatojums ir zobu jutīgumam, kas rodas grūtniecības laikā, jo daudzas topošās māmiņas cieš no grūtniecības toksikozes un rīta vemšanas. Visbiežāk zobi ir jutīgi uz aukstu, retāk karstu ēdienu vai dzērienu, reizēm pēc saldumu ēšanas vai mehāniskiem pieskārieniem. Zobi var būt jutīgi pēc balināšanas un dažkārt pēc regulārām peldēm baseinā. Interesanti, ka regulāra, ilgstoša peldēšanās baseinā var izraisīt līdzīgas zobu problēmas. Baseina ūdens satur hloru, tāpēc ir skābs un, nokļūstot mutē, negatīvi ietekmē zobus. Dentīna hipersensitivitāte ir ar izteiktiem simptomiem un ļoti nepatīkama.


Dentīna hipersensitivitātes simptomi un iemesli

Zobu paaugstinātu jutīgumu (hipersensitivitāti) raksturo asas, īsas sāpes, kas rodas, iedarbojoties uz dentīnu ar termiskiem kairinātājiem (karsts, auksts), taktīliem, osmotiskiem vai ķīmiskiem kairinātājiem.

Histoloģiski dentīns sastāv no vairākiem kanāliņiem, kas savieno pulpu ar ārējo dentīna slāni. Trīs veidu šķiedras dentīna kanāliņos sniedzas no pulpas līdz dentīna emaljas cementa savienojuma vietai. Sensoro nervu šķiedru stimulācija rada zobu sāpes. Kairinot A-delta mielinizētās šķiedras, rodas pārejošas, asas, labi lokalizētas sāpes. Šo šķiedru stimulāciju izraisa dažādu veidu…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti