Žurnāli

JŪNIJA JAUTĀJUMS

Trīs darbi, kas nupat amatā apstiprinātajam veselības ministram Didzim Gavaram būtu jāveic neatliekamā kārtā?

Dr. Ingvars Rasa, galvenais speciālists endokrinoloģijāIngvars Rasa

Pirmais darbs - klīniskajām universitātes slimnīcām un reģionālajām slimnīcām jāsedz parāds par sniegto akūto hospitalizāciju. Lielajām slimnīcām pirmajā kvartālā ir pārtēriņš līdz pat 600 tūkstošiem latu mēnesī. Ministram jādarbojas kā ugunsdzēsējam, kritērijus lēmumu pieņemšanai varēs izstrādāt vēlāk. Kāda vēl sistēmas sabalansēšana iekšienē?! Mēs jau visu laiku strādājam uz rezervēm. Otrs darbs: kompensējamo zāļu saraksta paplašināšana. Pēdējos četros gados tajā nav nākušas klāt jaunas diagnozes un inovatīvi medikamenti. Bet mēs taču dzīvojam Eiropas Savienībā! Vai to var izdarīt piecos mēnešos? Tas ir retorisks jautājums. Trešais darbs: "jāizsit" nauda nozarei.

Dr. Līga Kozlovska, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītājaLīga Kozlovska

Nebūšu oriģināla, pašlaik visvairāk cieš stacionāri un neatliekamā palīdzība, tāpēc primāri jāsamaksā stacionāru milzu parādi. Otrkārt, ministram jādomā arī stratēģiski. Proti, ja ir plāns par gultu samazināšanu stacionāros, pārejai jābūt pakāpeniskai. Pašlaik jau nav vīzijas, kas notiks, ja slēgs lokālās slimnīcas. Zaudētāji būs perifērijā dzīvojošie - viņus kā neapmierinātus pacientus saņemsim primārajā aprūpē. Ja slimnīcās samazina gultu skaitu, tad jāinvestē primārajā aprūpē: samazinot pacientu līdzmaksājumu kompensējamām zālēm, paplašinot valsts apmaksājamo diagnožu un medikamentu sarakstu utt. Izskanējusī doma - vizīte pie ģimenes ārsta varētu maksāt piecus latus - ir nonsenss!

DACE MAČUKA, Cēsu Centra aptiekas vadītāja, Latvijas Farmaceitu biedrības viceprezidenteMacuka_dace-thumb

Darbs numur viens ir aptieku īpašumtiesību sakārtošana. Mēs gribam, lai Farmācijas likums paliek šajā redakcijā, veselības ministrs gan izteicies, ka atbalsta tirgus liberalizāciju. No šā jautājuma izriet nākamais darbs - zāļu vairumtirdzniecības sakārtošana. Lielās cīņas jau notiek starp vairumtirgotājiem. Zāļu gala cena ir deklarēta, bet pa vidu notiek viss kaut kas: tiekas cits ar citu, notiek tirgošanās ar atlaidēm, ultimātu uzstādīšana ražotājiem... Un tad no aptieku plauktiem pazūd konkrētas firmas medikamenti vai ražotāji paši spiesti apbraukāt aptiekas un piedāvāt zāles. Trešais darbs - jārada skaidra vīzija par koordinētu naudas līdzekļu izlietošanu veselības aprūpē. Citādi avīzē lasu, ka grasās slēgt Cēsu slimnīcu, bet to taču tikko kā izremontēja!...

 

 

Uz augšu ↑