Žurnāli

SEPTEMBRA JAUTĀJUMS

13. – 17. septembrī Latvijā notiek Eiropas Uroloģijas dienas, 29. septembrī ik gadu atzīmē Pasaules Sirds dienu. Vai šādām dienām (uroloģijas, diabēta, sirds veselības utt.) ir reāls ieguldījums sabiedrības veselībā – vai drīzāk tas ir mūsdienīgs farmācijas industrijas mārketinga instruments?

ALVIS LAUKMANIS, Latvijas urologu asociācijas prezidents un Latvijas Uroloģijas dienu patronsALVIS LAUKMANIS

Viennozīmīgi tām ir reāls ieguldījums. Mūsu galvenais devums ir atgādināt tēmu, kas ir aktuāla, un dot iespēju pacientiem atnākt uz bezmaksas konsultāciju visā Latvijā. Pērn tās bija vairāk nekā 500 bezmaksas vizītes un atsevišķos reģionos urologs konsultēja 40 cilvēku dienā. Tas nozīmē, ka aizsprosts pieejamībā ir pavērts vaļā, un tas ir neatsverams ieguldījums. Mārketings? Uroloģijas dienas ir Eiropas urologu asociācijas iniciatīva, kurai mēs pievienojamies jau otro gadu. Mārketings jau vienmēr slēpjas apakšā, bet tas ir veselīgs mārketings, un tādu mēs atbalstām!

ANITA VILLERUŠA, asoc. profesore un RSU Sabiedrības veselības fakultātes dekāneANITA VILLERUŠA

Publikācijas rāda, ka šādām dienām ir nozīme, jo tās pievērš sabiedrības uzmanību. Taču viss atkarīgs no satura. Svarīgi, lai tiktu pievērsta uzmanība nevis konkrētas saslimšanas medikamentozajai terapijai, bet prevencijas aspektam: dzīvesveidam, fiziskām aktivitātēm, savlaicīgai slimību profilaksei utt. Informācija nepārtraukti jāpilina un jāpilina, jo sabiedrības izglītošana ir ilgstošs un nepateicīgs darbs, kam rezultāts nav tik ātri redzams.

INESE AIVARE, ģimenes ārste no GrobiņasINESE AIVARE

Reālais ieguldījums sabiedrības veselībā un industrijas mārketinga proporcija, manuprāt, ir līdzvērtīga - 50:50. Šādas dienas labi kalpo kā skrīninga variants - ar bezmaksas konsultācijām un izmeklējumiem. Tiesa, jāņem vērā, ka šādās akciju dienās ne vienmēr izmeklēsies tie, kam to visvairāk vajag. Skaidrs arī tas, ka attālākus lauku rajonus šie pasākumi sasniedz mazāk nekā reģionu centrus. Lai atdeve būtu lielāka, šādu pasākumu rīkošanā būtu svarīgi domāt par multidisciplināru iesaistīto ārstu komandu. Piemēram, ja tiktu iesaistīti ģimenes ārsti, viņi varētu mērķtiecīgi pavirzīt savus pacientus uz konkrētiem izmeklējumiem.

 

 

Uz augšu ↑