Žurnāli

JANVĀRA JAUTĀJUMS

Kādu prognozējat 2011. gadu?

IVARS EGLĪTIS, Kuldīgas slimnīcas vadītājs Ivars Eglītis

Šajā gadā turpināsies valsts un pašvaldību sektora veselības aprūpes atpalicība no modernās medicīnas. Jau vairākus gadus neesam atjaunojuši tehnoloģijas. Turpināsim strauji atpalikt no kaimiņvalstīm, attīstītās Eiropas un pasaules līmeņa. No slimnīcu pārprofilēšanas nebaidos. Neatliekamo palīdzību nedrīkst attālināt vairāk par 70 kilometriem. Vēl prognozēju, ka nogrieztās finanses veselības aprūpei arī šogad būsim spiesti atgūt - kāpsim uz grābekļa trešo reizi. Gribētu, lai 2011. gadā beigtu runāt par iespējamām strukturālajām reformām veselības aprūpē! Neviena tautsaimniecības nozares nav tā reducējusi pārvaldes aparātu, arī slimnīcu skaits samazināts no 79 uz 22. Vienīgais, ko vēl varētu, - izlīdzināt tarifus. Ja veikta apendektomija, tad par to vajadzētu vienādi maksāt gan reģionālajā, gan universitātes slimnīcā, gan daudzprofilu slimnīcā.

 

KITIJA BLUMFELDE, Latvijas Farmaceitu biedrības prezidenteKitija Blumfelde

Drīzāk gads būs grūts psiholoģiski, nevis finansiāli. Īpaši pirmais pusgads būs saspringts - paaugstināta PVN likme, arī 50 santīmu pacienta līdzmaksājums par kompensējamām zālēm, farmaceitiem būs jādzird pārmetumi un emocijas no klientiem. Jaunajā gadā jānoliek malā aptieku īpašumtiesību jautājums, jāpieņem notikušais; būtiskāk ir sakārtot citus nozarei svarīgus jautājumus, piemēram, farmaceitiskās aprūpes likumu, precizējot, ko farmaceits drīkst darīt. Vēl 2011. gadā ļoti jāakcentē tālākizglītība, jāparūpējas par profesijas imidžu, lai izlīdzinātu negatīvo, kas bijis ap biedrības vadības maiņu. Vienmēr farmaceitu spēks ir bijis vienotība, to vajadzētu atjaunot.

 

Gunta Tīcmane, Jumpravas doktorāts, ģimenes ārste, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas valdes locekleGunta Tīcmane

Bez pozitīva skata uz nākotni nav iespējams strādāt. Ticu ģimenes ārstu sistēmai un tam, ka - līdzīgi kā citviet pasaulē - vairāk jāakcentē primārā aprūpe. Pacientu būs vēl vairāk. Jaunais ministrs apliecinājis gatavību atbalstīt ģimenes ārsta komandas paplašināšanu, jo uz šiem pašiem pleciem uzlikt vēl lielāku nastu nav iespējams. Mūs novērtē pacienti, kas atgriežas no Īrijas, Norvēģijas, pieredzējuši turienes sistēmu, kad pie ģimenes ārsta nevar tikt mēnesi!

 

Uz augšu ↑