← Atpakaļ

Koksibi – meklējumi un atradumi

1991. gadā Fīlips Nīdlemans ar līdzstrādniekiem noskaidroja, ka ir vismaz divi ciklooksigenāzes enzīmi, no kuriem otrais (COG-2) tiek uzskatīts par “iekaisuma jeb inducējamo izoenzīmu”, savukārt pirmais jeb pastāvīgais izoenzīms (COG-1) “rūpējas” par gļotādu normālu stāvokli, trombocītu funkcijām un nieru asinsriti. Perspektīvi ir tie pretiekaisuma līdzekļi, kas spēj selektīvi kavēt COG-2. Pēdējos 20 gados veikti plaši pētījumi, lai atrastu šādus medikamentus.


Ciklooksigenāzes izoenzīmi

Gadsimtu ilgā nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu (NPL) lietošanas pieredze atklāj to negatīvās īpašības. NPL blakņu saraksts ir plašs. Nevēlamā ietekme uz gremošanas trakta darbību - īpaši ulcerogēnā darbība - tika aprakstīta jau pagājušā gadsimta 30. gados. Literatūrā tiek minēts, ka gastrointestinālie traucējumi mēdz būt no 1 līdz 20% slimnieku. Īpaši bīstama blakne ir kuņģa un zarnu čūla ar vai bez asiņošanas. Slimniekiem ar nieru darbības traucējumiem uz NPL fona slimība pastiprinās. Šo un citu bīstamo blakņu cēlonis kļuva skaidrāks, kad tika dziļāk pētīti NPL darbības mehānismi un tika noskaidrots…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti