Nobela prēmija medicīnā piešķirta trim imunologiem

3.oktobrī paziņoti trīs zinātnieki, kuri saņems Nobela prēmiju medicīnā, tie šogad ir zinātnieki, kuru atklājumi ir saistīti ar imūnsistēmu un to, kā ārstiem pacientus pasargāt un ārstēt no infekcijas slimībām, iekaisuma slimībām un vēža.

Brūss Beutlers (Bruce Beutler) un Džuls Hofmans (Jules Hoffman) saņems pusi no šī gada balvas par atklātajiem olbaltumvielu receptoriem, kas var atpazīst baktērijas un citus mikroorganismus un tad aktivizēt organisma imunsistēmu aizsardzībai.

Otra daļa no 1,5 miljonu dolāru lielās balvas tika piešķirta Ralfam Šteinmanam (Ralph Steinman), kurš atklāja dendrītiskas šūnas, kas pārvēršas par T šūnām aktīvās imunitātes nodrošināšanai un veido imunoloģiskos atmiņu.

Diemžēl Dr. Šteinmans š.g. 30.septembrī 68 gadu vecumā nomira pēc četru gadu cīņas ar aizkuņģa dziedzera vēzi. Kā ziņo Rokfelera universitāte, viņš visu savu dzīvi veltīja imūnterapijai, tai skaitā pētījumiem par dendrītiskajām šūnām. 

Nobela prēmijas piešķiršanas komiteja no Karolinskas Institūta norāda Stokholmā, ka Nobela prēmijas netiek piešķirtas pēc nāves, bet šajā gadījumā dr. Šteinmans būs prēmijas laureāts, jo piešķiršanas brīdī viņš vēl bija dzīvs. Dr. Ralph Steinman

Dr. Beutlers ir ģenētikas un imunoloģijas profesors Scripps Zinātniskajā institūtā Kalifornijā.Dr. Bruce Beutler

Dr.Hofmans ir vecākais pētnieks un profesors Nacionālajā Zinātnisko pētījumu centrā Strasbūrā, Francijā.Dr. Jules Hoffmann

Visi trīs zinātnieki ir paveikuši ļoti nozīmīgu darbu imunoloģijas jomā. Visi šie atklājumu vēl ir tikai sākuma posmā, lai tie pārtaptu jaunās vakcīnās un infekciju slimību ārstēšanas līdzekļos vēl ir ejams garš ceļš, bet zinātnieki ir pārliecināti, ka tas notiks.

Bildes un teksts no Medscape Medical News 

Uz augšu ↑