Žurnāli

OKTOBRA JAUTĀJUMS

20. oktobrī tiek atzīmēta Pasaules osteoporozes diena. Kādas problēmas, strādājot ar osteoporozes pacientiem, akcentējas? Kādiem jautājumiem gribētu pievērst kolēģu uzmanību?

INGVARS RASA, endokrinologs, Latvijas osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas

prezidentsINGVARS RASA

Pēc osteoporozes kabinetu atskaitēm redzams, ka nenotiek pacientu mērķtiecīgs skrīnings, nosūtot uz osteodensitometriju. Izrādās, ģimenes ārsti (90% gadījumu tieši viņi raksta nosūtījumu uz osteodensitometriju, 10% - ārsti-speciālisti) nosūta cilvēkus, kam te nevajadzētu nokļūt, proti, gados jaunus, vidējā vecumā, bet ne tos, kam vajadzētu nokļūt. Gan vecajās, gan jaunajās osteoporozes vadlīnijās (tās prezentēsim 28. oktobrī) skaidri noteikts - kaulu minerālais blīvums jāpārbauda sievietēm pēc 65 gadu vecuma, vīriešiem pēc 70 gadiem, kā arī tiem pacientiem, kas lieto glikokortikoīdus un kam ir citi riska faktori, proti, sievietēm, jaunākām par 65 gadiem, ja viņu svars ir mazāks par 58 kg, smēķē, ir endokrīnas, gremošanas trakta slimības u.c. Vidējā rinda Latvijā uz osteodensitometriju ir 11 dienas. Osteodensitometrijas aparātu skaits Latvijā ir pietiekams, proti, 19, kas atbilst 86% pārklājuma pēc pasaules standarta.

 

INĀRA ĀDAMSONE, dr. med., nefroloģe no P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcasINĀRA ĀDAMSONE

Joprojām diemžēl nav atrisināts jautājums par osteoporozes medikamentu kompensāciju vīriešiem. Arī sievietēm, kam vēl nav iestājusies menopauze, bet ir kādas citas slimības izraisīta osteoporoze (piemēram, steroīdu lietošanas sekas), osteoporozes terapiju valsts nekompensē. Nepareizi ir arī tas, ka valsts kompensē osteoporozes terapijas izmaksas (50% apmērā) tikai pacientēm pēc lūzuma/lūzumiem. Tiesa, lūzumu ārstēšanas izmaksas un lūzumu profilakses izmaksas Latvijas apstākļos nav salīdzinātas, tomēr citu valstu aprēķini liecina, ka osteoporozes terapija pirms lūzuma ir ekonomiski pamatota.

 

MUDĪTE ZVAIGZNE, ģimenes ārste no "Veselības centra 4"MUDĪTE ZVAIGZNE,

Galvenā problēma - joprojām osteoporoze tiek slikti atpazīta. Mums ir ļoti laba diagnostika, labs pārklājums ar aparātiem, ir speciālisti un ģimenes ārsti, kas mācās osteodensitometriju, bet vecie cilvēki pēc lūzumiem bieži vien netiek sūtīti uz diagnostiku. Nemaz nerunājot par to, ka ārsts to darītu, ja ir riska faktori. Kolēģi sūta 30-40 gadu vecas sievietes, bet vecos cilvēkus - maz. Konsultācijās redzu divu kontingentu pacientus. Tos, kad ģimenes ārsts ir domājis, pārbaudījis D vitamīna, Ca līmeni un grib pārliecināties par terapijas izvēli. Un otrs kontingents -pacienti, kam pat vairākus gadus osteoporoze tiek ārstēta bez jebkādām analīzēm.

 

Uz augšu ↑