Rietumu Bankas labdarības fonda atbalsts Valmierai

Šogad divi no sešiem Rietumu Bankas labdarības fonda rīkotā ikgadējā projektu konkursa "Sprīdis labākai dzīvei" projekti, kas guva vislielāko sabiedrības atsaucību publiskajā balsojumā, ir no Valmieras. Vidzemes reģionālajai slimnīcai Valmierā iegādāta moderna iekārta dzeltes līmeņa noteikšanai jaundzimušajiem, bet Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolā ierīkots rotaļu laukums pašiem mazākajiem – bērnudārzniekiem.

Turpmāk, lai noteiktu dzeltes jeb bilirubīna līmeni jaundzimušajiem, Vidzemes slimnīcā izmantos modernu, nesāpīgu un neinvazīvu (bez dūriena) metodi jeb Billiju, kā jauno medicīnisko aparātu "BiliChek" jau ir iesaukusi neonatoloģe Viola Bērziņa. Billijs Valmierā nokļuva konkursa rezultātā, sabiedrībai balsojot par biedrības "Inovāciju laiks" projektu "Tev nesāpēs!", kas piedalījās Rietumu Bankas labdarības fonda projektu konkursā "Sprīdis labākai dzīvei". Kā pastāstīja biedrības "Inovāciju laiks" valdes priekšsēdētāja vecmāte Vita Asarīte, ideja par Billija lietošanu noskatīta Zviedrijā un citviet Eiropā; vairākus gadus ar labiem rezultātiem šāds aparāts tiek izmantots arī Liepājas reģionālās slimnīcas Perinatālās aprūpes centrā. Izmeklējot ar jauno metodi, nav nepieciešams asins paraugs, tā nerada sāpes un infekcijas risku, un analīzes rezultāts ir redzams uzreiz. Adatas vietā izmantojot noteikta garuma gaismas staru, Billijs izmēra bilirubīna līmeni neatkarīgi no jaundzimušā iznēsātības pakāpes un ķermeņa svara. Mazuļa pierīti skar vienreiz lietojams plastmasas uzgalis, kurš ļauj ātri un nesāpīgi uzrādīt rezultātu. Vidzemes slimnīcas dzemdību nodaļā pēdējos trīs gados piedzimuši vidēji 900 mazuļi gadā. Šai laikā bilirubīna noteikšanai ar adatu dzemdību nodaļā veiktas vairāk nekā 600, bet jaundzimušo intensīvās terapijas nodaļā – vairāk nekā 400 procedūras. Billija izmantošana ļaus šo manipulāciju skaitu krietni samazināt, tādējādi aiztaupot sāpīgo procedūru daudzumu jaundzimušajiem un spriedzi viņu vecākiem. Savukārt slimnīcas ieguvumi ir drošāka darba vide personālam un saudzīgāka aprūpe jaundzimušajiem, jo mazināsies saskare ar injekciju adatām.

Savukārt Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolā - attīstības centrā septembrī tika svinīgi atklāts rotaļu laukums pirmsskolas vecuma bērniem. Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskola – attīstības centrs ir vienīgā izglītības iestāde Latvijā, kura realizē speciālo izglītību bērniem ar dzirdes traucējumiem, sākot ar pirmsskolas vecuma bērniem, beidzot ar vidējās izglītības posmu un iekļaujot arī profesionālās ievirzes izglītības programmas. Skola speciāli bērnu ar dzirdes traucējumiem izglītošanas vajadzībām dibināta jau 1875.gadā, un visus šos gadus ir darbojusies kā specializēta izglītības iestāde. Skolā un bērnudārzā mācās bērni no visas Latvijas, tādēļ šeit ir ierīkots arī internāts. Šajā mācību gadā Valmieras vājdzirdīgo bērnu internātvidusskolā darbojas divas pirmsskolas grupas – 3-4 gadu veciem bērniem un 5–7 gadu veciem bērniem. Bērnudārzs ir iekārtots atsevišķā ēkā ar slēgtu pagalmu, kuru tagad rotā jaunais rotaļu laukums. Bērni šeit varēs spēlēties visu dienu, jo internāta bērnudārzs ir kā viņu otrās mājas, kur viņi pavada lielāko daļu laika, jo ne visi šo bērnu vecāki dzīvo Valmierā vai apkārtnē, tādēļ daļa bērnu tiek uz mājām tikai svētkos vai nedēļas nogalēs.

Atgādinot par projektu konkursa norisi, Rietumu Bankas labdarības fonda Valdes priekšsēdētāja Inga Šīna īpašu gandarījumu un pateicību izteica par iedzīvotāju iesaistīšanos gan projektu īstenošanā, gan balsošanā, paužot atbalstu aktuāliem un ilgtspējīgiem plāniem, kuru realizēšanas rezultātā labumu gūst liela sabiedrības daļa. Šogad no konkursa divās kārtās pieteiktajiem vairāk kā 300 projektiem uz publisku vērtēšanu tika izvirzīti 26 projekti, un kopā par šiem projektiem nobalsoja vairāk kā 11 tūkstoši cilvēku.

Uz augšu ↑