ASV daudzi vecāki saviem bērniem izvēlas alternatīvu vakcinācijas kalendāru

Doctus . | 2011. gada 29. novembris

Vairāk nekā trim ceturtdaļām pediatru vecāki ir lūguši sastādīt ''alternatīvu” vakcinācijas kalendāru, kas neatbilst nacionālajām rekomendācijām, ziņo Vašingtonā veikta pētījuma rezultāti, kas publicēti žurnālā Pediatrija (The Pediatrics). 

Lai gan pediatri piekrīt, ka esošais kalendārs bērniem un pusaudžiem ir adekvāts un ievēro to atticecībā saviem bērniem, tomēr lielākā daļa pediatru pēc vecāku lūguma ir gatavi vakcināciju veikt vēlāk nekā paredzēts, piemēram, pret veijbakām, B hepatītu un masalām. 

Dr. Amanda Dempseja (Amand Dempsey) no Mičiganas universitātes, kas pēta imunizāciju un bērnu infekcijas slimības, bet nebija iesaistīta šajā pētījumā, bija pārsteigta par augsto pediatru proporciju, kuri ir saskārušies ar vecāku lūgumiem par "alternatīviem'' vakcinācijas kalendāriem. Tas pierāda to, ka šī ir arvien pieaugoša problēma.

Jaunākais pētījums uzrāda, ka arvien vairāk vecāku vēlas aizkavēt vai vispār izvairās no bērnu vakcinēšanas, parasti par iemeslu minot drošības aspektu, piemēram, saistību starp vakcināciju un autismu.

Pētnieki uztraucas, ka palielinoties bērnu skaitam, kuri nav vakcinēti vai kuri ir nepietiekami vakcinēti, infekcijas slimības, piemēram, masalas vai garais klepus, varētu plašāk izplatīties skolās un sabiedrībā kopumā, pakļaujot riskam arī tos bērnus, kuri ir vakcinēti atbilstoši rekomendācijām.

Bērniem jaunākiem par sešiem gadiem Slimību kontroles un profilakses centrs (the Centers for Disease Control and Prevention’s) iesaka vakcinācijas kalendāru, kas iekļauj MMR (masalu, parotīta un masaliņu) vakcīnu, kā arī vakcīnas, kas pasargā no garā klepus, vējbakām, hepatīta un sezonālās gripas.

Šajā pētījumā tika iekļauti vairāk nekā 200 pediatri no Sietlas un tika izjautāti par to, cik bieži vecāki lūdz viņiem alternatīvus vakcinācijas kalendārus, un cik bieži viņi piekrīt šim lūgumam.

77% no aptaujātajiem pediatriem atzina, ka vecāki bieži vai reizēm lūdz aizkavēt vai vispār neveikt vakcināciju. 6 no 10 ārstiem atzina, ka izmanto alternatīvos kalendārus, ja vecāki to lūdz.

Pediatri biežāk ir ar mieru veikt vēlāku vakcināciju, piemēram, pret B hepatītu vai vējjbakām, bet retāk piekrīt vakcinācijas atlikšanai attiecībā uz difteriju, stingumkrampjiem un garo klepu. Tas liek domāt, ka ārsti ir nelokāmāki attiecībā uz dzīvībai bīstamām bakteriālām infekcijām zīdaiņiem un maziem bērniem.

Pētnieku rīcībā esošā informācija liecina, ka vairāk nekā 10% vecāku izvēlas alternatīvu vakcinācijas kalendāru un 2% vecāku vispār atsakās no vakcinācijas.

Nav pierādījumu, ka alternatīvie kalendāri ir droši un efektīvi. Vēl vairāk, vakcinācija, atbilstoši kalendāram, nenodrošina 100% aizsardzību, ja bērna vienaudži ir ar aizkavētu vakcināciju vai vispār nav saņēmuši vakcināciju.

Pētnieki uzskata, ka pediatriem ir jārunā ar katru vecāku un jāmēģina pierunāt vecākus pieņemt drošāko lēmumu attiecībā uz bērnu, bet tas kļūs arvien grūtāk, ja turpinās pieaugt populācijas daļa, kas izvēlas alternatīvu vakcinācijas kalendāru. 

Uz augšu ↑