← Atpakaļ

Brīvie radikāļi un antioksidanti. Mīti un šodienas uzskati

Vēsturiski iezīmējusies samērā vienkārša shēma: brīvie radikāļi ir slikti, antioksidanti ir labi un tāpēc tie pastiprināti jālieto kā veselību uzlabojošas vai nostiprinošas vielas. Veidojas pat farmakoloģijas nozare – antioksidatīvā farmakoloģija. Savukārt tas kopumā veicina intensīvu dažādu veselību uzlabojošu “brīnumlīdzekļu” ražošanu un komerciju. To aktīvo reklāmu ļoti bieži gan pamato zinātnisko pētījumu ne visai korekta citēšana. Tāpēc šajā rakstā apkopoti tipiskākie mīti un šodienas uzskati.


No vēstures līdz mūsdienām

Pazīstamie brīvo radikāļu un antioksidantu pētnieki Halliwell un Gutteridge savā laikā rakstīja, ka ikvienā bioloģijas vai medicīnas žurnālā var atrast vismaz dažus rakstus par "ļaunajiem" brīvajiem radikāļiem un "labajiem" antioksidantiem. Pagājušā gadsimta pēdējās desmitgades bija laiks, kad pēc Fridovich un McCord veiktās superoksīda dismutāzes atklāšanas ievērojami paplašinājās t.s. skābekļa aktīvo formu (SAF) (superoksīda, hidroksilradikāļa u.c.) bioķīmiskās nozīmes izpēte. Tas, ka šie savienojumi in vitro darbojās noārdoši uz lipīdiem, proteīniem un nukleīnskābēm, jau bija zināms.

Pētījumos in v

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti