← Atpakaļ

Aspirīna astma

Saskaņā ar Globālās iniciatīvas astmas ārstēšanas (GINA) vadlīnijām [1] 4–28% pieaugušo astmas pacientu aspirīns un citi nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (NSPL) var izraisīt bronhiālās astmas uzliesmojumus. Šo klīnisko sindromu sauc par aspirīna inducēto astmu (AIA), un tās pamatā ir arahidonskābes metabolisma traucējumi, kas rada cistenilleikotriēnu pārprodukciju. Gandrīz pusei AIA norise ir smaga, tāpēc nepieciešama savlaicīga diagnostika un ārstēšana. Pacientiem būtu jāsniedz rakstiski ieteikumi par aizliegtajiem NSPL un atļautajiem alternatīvajiem medikamentiem.


Aktualitāte

Pirmās ziņas par aspirīna hipersensitivitāti publicēja Hiršbergs (Hirschberg) 1902. gadā. Ziņojumi par smagām, dažreiz pat fatālām bronhiālās astmas lēkmēm parādījās neilgi pēc tam, kad medicīniskajā praksē tika ieviesta aspirīna lietošana. Mūsdienās aspirīns un citi NSPL rada apmēram 25% no visām ziņotajām medikamentu blakusparādībām. To pamatā var būt gan imunoloģiskas, gan ne-imunoloģiskas hipersensitīvas reakcijas. Klīniski aspirīna un citu NSPL hipersensitivitāte izpaužas kā bronhiāla astma, rinosinusīts, anafilakse, nātrene un dažādas vēlīnas ādas un orgānu specifiskas reakcijas. Jaunākās EAACI rekomendācijas [2]…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti