Žurnāli

MARTA JAUTĀJUMS

 2011. gada 12. martā notiks šā gada lielākais mutes profilakse pasākums Latvijā – 4. Baltijas profilakses konference zobārstniecībā. Kā vērtējat iedzīvotāju mutes veselību un kā to uzlabot?

ANDA BRINKMANE, Rīgas Stradiņa universitātes Terapeitiskās stomatoloģijas katedras asoc. profesoreAnda Brinkmane

No sešām valsts izglītojošām mutes profilakses programmām bērniem diemžēl palikusi tikai viena. Pateicoties tām, bērni mājās pamācīja arī vecākus! Labi, ka mums ir (ceru - arī būs) mobilie zobārstniecības autobusi un reģionālie mutes veselības centri Kuldīgā, Bauskā, Valmierā, Daugavpilī. Ja nav izglītojošu programmu, veselības mācības skolā - kas atliek? Vismaz paņemt zobu birsti un zobu pastu un iztīrīt zobus gan sev, gan saviem bērniem! Profilaksē svarīga pašatbildība. Pēdējos gados mutes veselības rādītāji Latvijā uzlabojās, diemžēl tagad vērojam kritienu atpakaļ. Bērniem ir nekvalitatīvi salaboti zobi, jo par valsts atvēlēto naudu nevar ielikt kvalitatīvas plombas. No otras puses, cilvēki arī krīzes laikā uzturā lieto saldinātos dzērienus, toties par mutes veselību nerūpējas. Ideāli, ja zobārsts tāpat kā citviet pasaulē būtu ģimenes ārsta komandas loceklis, iespējams, tad pie zobārsta nonāktu vairāk nekā 50% bērnu.

INĀRA OĻŠEVSKA, ģimenes ārste un zobārste no Nautrēnu pagasta RogovkasInāra Oļševska

Iedzīvotāju mutes veselība pasliktinās. Pieaugušie manā praksē vairāk nāk nevis uz zobu labošanu, bet ekstrakcijām - cilvēkiem nav naudas! Ņemot vērā jaunos elektroenerģijas tarifus, zobārstniecības pakalpojumu cenas tikai augs, tātad situācija kļūs vēl bēdīgāka. Bērniem es novērtēju sakodienu, iesaku, ko darīt, bet nereti tālāka vecāku rīcība neseko. Bērnu līdzestība kopumā ir slikta, iespējams, tas saistīts ar ģimenes paradumiem - vecāki neapmeklē zobārstu un arī bērnus neved. Gribētu lielāku valsts atbalstu - iepriekš valsts apmaksāja gaismas cietējošās plombas gan uz premolārajiem, gan priekšējiem zobiem, tagad tikai uz priekšējiem zobiem.

 

INGA ŠMATE, Veselības ministrijas sabiedrības veselības departamenta direktoreInga Šmate

Varu uzslavēt P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Zobārstniecības un sejas ķirurģijas centra vadītāja Andra Paeglīša un Zobārstu asociācijas lielo ieguldījumu iedzīvotāju mutes veselības profilaksē. Zobārstniecība ir nozare, kas saņem vismazāko valsts atbalstu, bet tajā pašā laikā ir viena no labāk sakārtotajām – zobārsti paši ir izveidojuši efektīvu sistēmu (zobārstniecības autobusi, reģionālie mutes veselības centri, kur strādā higiēnisti), lai agrīni novērstu slimības cēloņus. Parējās medicīnas nozares varētu ņemt piemēru! Uz lielāku valsts atbalstu un izglītības programmu atjaunošanu gan var cerēt tikai pēc 2014. gada.

 

 

Uz augšu ↑