Žurnāli

APRĪĻA JAUTĀJUMS

Vēl joprojām rit darbs pie Sabiedrības veselības stratēģijas 2011.- 2017. gadam: ar PVO ekspertu pieaicināšanu, diskusijām, konferenci. Kādi racionāli vai radikāli lēmumi jāpieņem, lai plāns tautas veselības uzlabošanai nebūtu tikai teorētisks?  

Dr. habil. med. AIGARS PĒTERSONS, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu ķirurģijas klīnikas vadītājsAIGARS PĒTERSONS

Ārsts nespēj iniciēt kardinālus lēmumus. Četrus gadus biju Saeimas deputāts, sāku risināt etiķa esences tirdzniecības aizliegumu pārtikas veikalos. Deviņu (!) gadu laikā šo lēmumu pieņēma - tad, kad viens ministrs (Gundars Bērziņš) beidzot saprata, ka tas ir svarīgi. Lēmumu iekustināšana ir politisks jautājums! Tas ir super, ka ārsti Latvijā ir entuziasti un runā par profilaksi, bet tas nav mūsu darbs, mums ir jāārstē! Profilakse ir dažādu aģentūru darbs, kuras saņem valsts finansējumu! Sabiedrības veselības problēmas, piemēram, bērnu traumatisms ir daudzfunkcionāls jautājums - iesaistītas vairākas ministrijas, bet nevienai tā īsti nešķiet, ka tas attiecas uz viņu. Bet sabiedrība "pamostas" tikai tad, kad notikusi nelaime...

Dr. med. DACE REZEBERGA, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas vadītājaDACE REZEBERGA

Ja gribam uzlabot bērna un mātes veselības rādītājus, pirmkārt, svarīga ir sievietes veselība pirms bērna plānošanas - mātes vecums pieaug un slimības, kaitīgie ieradumi nepaliek bez sekām. Otrkārt, valstiski finansiāli jāatbalsta neauglības ārstēšana, kā arī kontraceptīvo līdzekļu piešķiršana mērķa grupām ar zemiem ienākumiem, citādi rodas nevēlamas grūtniecības, atstāti bērni un nelabvēlīgi grūtniecības iznākumi, saistīti ar mātes nāvi. Treškārt, lai precīzi identificētu īstās problēmas, ļoti pietrūkst perinatālais audits: labdabīga kvalitātes vadība un kontrole. Mēs analizējam atsevišķus gadījumus, bet likumdošanas ierobežojumi neļauj sabiedriskai organizācijai (Ginekologu asociācijai) iegūt visu medicīnisko dokumentāciju, lai ieraudzītu īstās problēmas.

Dr. IMANTS LANKA, pediatrs un ģimenes ārsts no AizputesIMANTS LANKA

Svarīgākais - veselīgas dzīves popularizēšanai jānotiek visos līmeņos un visiem jālieto viena taktika. Ja ārsts stundu runās par smēķēšanu, bet neviens cits par to neliksies ne zinis, rezultāta nebūs. Ja būs viena minūte skolā, viena minūte televīzijā un radio, tad minūte pie daktera īstajā brīdī - tas nostrādās efektīvi. Demokrātiskā sabiedrībā grūti darboties ar policejiskām metodēm, aizliegumiem, bet reizēm tie strādā. Našķu, saldināto dzērienu, majonēzes, kečupa aizliegums skolā ir devis milzīgu rezultātu - manā praksē ļoti sarucis to skolas vecuma pacientu skaits, kas sūdzas par vēdersāpēm!

 

 

Uz augšu ↑