Žurnāli

MAIJA JAUTĀJUMS

9. maijā, Eiromelanomas dienā, uzmanības lokā ir pieaugošā saslimstība un mirstība no ādas vēža. Latvijā vasaras mēnešos UV indekss ir ļoti augsts – pat 8. Ādas vēža gadījumu skaits kopš 1985. gada ir pieaudzis 2,3 reizes. Kā vērtējat savu pacientu un sabiedrības izpratni, izglītotību par ultravioletā starojuma bīstamo ietekmi uz veselību?

RAIMONDS KARLS, dermatovenerologs, biedrības Dermatologi pret ādas vēzi valdes priekšsēdētājsRaimonds KarlsJa pasaulē ādas vēža saslimstības līkne kāpj uz augšu, bet mirstības līkne stāv uz vietas, tad Latvijā abas šīs līknes progresē. Kā tās apstādināt? Nav citu iespēju kā vien agrīna diagnostika. Pasaulē melanomu diagnosticē vairāk pilsētniekiem, jo viņi saules starus saņem retāk, taču spēcīgāk. Laucinieki saules staru ietekmei ir pakļauti regulāri - viņiem vairāk novēro nepigmentētās ādas audzēja formas. Sabiedrības informēšanas darbs noris jau kopš 1996. gada. Labā ziņa: sāk ieklausīties. Darvas karote medus mucā: paskatieties uz to, kas notiek pludmalēs! Skatoties uz pacientiem, kas pie manis ieradās pēc Lieldienu četrām saulainajām brīvdienām, sapratu - darba vēl daudz! Kopumā cilvēki saules kaitīgo ietekmi vairāk asociē ar atrašanos pludmalē. Grābjot lapas vai sienu, viņi domā, ka strādā. Te mums vēl ir plašs nearts informēšanas lauks.

 

LĪGA LUPKINA, ģimenes ārste no Bērzpils

Līga LupkinaLaukos cilvēki par saules kaitīgo ietekmi daudz nedomā. Gan paši, gan bērni vasarā visu dienu uzturas ārā. Domāju, ka lielākā daļa nelieto aizsargkrēmus, cepures, nevalkā apģērbu ar garām piedurknēm. To redzu pēc pacientiem, kas pēc pirmajiem dārza darbiem pavasarī pie manis nāk ļoti nosauļojušies. Ja ir aizdomīgas dzimumzīmes, tad gan bīstas, jo mūsu pusē diemžēl ir bijuši bēdīgi melanomas iznākumi arī jauniem cilvēkiem. Vizītēs cenšos runāt ar pacientiem, it īpaši ar jaunajām meitenēm, par profilakses pasākumiem, taču laukos ir citas prioritātes...

 

JOLANTA ADĪTĀJA, pediatre un ģimenes ārste no Rīgas

Jolanta AdītājaSavā praksē redzu pozitīvu tendenci - zināšanas par saules un solāriju staru izraisīto slimību palielinās. Mazo pacientu mammas uzdod mērķtiecīgus jautājumus: cik ilgi bērns drīkst atrasties saulē, kādi ir vislabākie aizsardzības līdzekļi utt. Protams, ir pacientu kategorija, kurus šie jautājumi neinteresē, vasarā pie manis nāk pārsauļojušies un tādus pašus ved arī bērnus, taču šādi pacienti ir mazākumā. Ļoti atbalstu solārija aizliegumu jauniešiem līdz 18 gadu vecumam, jo viņi neapzinās risku - ne tikai meitenes, vēl jo vairāk puiši šajā vecumā ļoti labprāt izmanto solārija pakalpojumus.

Uz augšu ↑