Atklāts jauns gonorejas celms, kas ir rezistents pret visām esošajām antibiotikām

Zinātnieki Japānā ir atklājuši gonorejas celmu, kas ir rezistents pret visām gonorejas ārstēšanā rekomendētajām antibiotikām, un šobrīd viegli ārstējama infekcija var kļūt par nopietnu sabiedrības veselības apdraudējumu nākotnē. 

Jaunais seksuāli transmisīvās slimības celms – saukts par H041 – nav iznīcināms ar šobrīd rekomendētajiem medikamentiem gonorejas ārstēšanai, neatstājot ārstiem, citu iespēju, kā izmēģināt medikamentus, kas līdz šim nav testēti šīs slimības ārstēšanā.

Magnuss Unemo (Magnus Unemo) no Zviedrijas References laboratorijas, kurš atklāja šo celmu kopā ar Japānas kolēģiem paraugā no Kioto, saka, ka šis atklājums ir gan satraucošs, gan arī bija paredzams.

Kopš antibiotikas kļuva par standarta terapiju gonorejas ārstēšanā 1940. gadā, šī baktērija ir pierādījusi, ka tai ir ievērojamas spējas attīstīt rezistenci pret visiem medikamentiem, kas ir ieviesti to kontrolei.

Tas, ka šis celms tika atklāts Japānā, arī nesot nekāds pārsteigums, jo Japāna jau vēsturiski ir vieta, kur pirmo reizi tiek konstatēta rezistence pret kādu no gonorejas ārstēšanā izmantotajām antibiotikām un no Japānas šī rezistence izplatās tālāk pa visu pasauli.

Pētnieku komanda atklāja, ka šis celms ir pilnīgi rezistents pret visiem cefalonsporīnu grupas medikamentiem (tie ir pēdējie medikamenti, kas vēl līdz šim bija efektīvi ārstējot gonoreju).

Gonoreja ir bakteriāla seksuāli transmisīva slimība un ja tā netiek ārstēta var būt cēlonis iegurņa iekaisuma slimībai, ārpusdzemdes grūtniecībai un neauglībai sievietēm.

Tā ir viena no visbiežāk sastopamajām seksuāli transmisīvajām slimībām pasaulē. ASV katru gadu tiek diagnosticēti aptuveni 700 000 jauni saslimšanas gadījumi. Latvijā katru gadu tiek diagnosticēti aptuveni 470 jauni gonorejas gadījumi.

Britu zinātnieki jau pagājušajā gadā izteica minējumu, ka pastāv reāls risks, ka gonoreja kļūs rezistenta pret visām esošajām antibiotikām, par to liecināja fakts, ka baktērija spēja veidot mutācijas, kā arī biežā rezistence pret daudzām antibiotiku grupām.

Eksperti uzskata, ka labākais veids kā samazināt risku, ka rezistence attīstās vēl vairāk, ir steidzami nepieciešams izstrādāt jaunu efektīvu medikamentu, kas ārstētu gonoreju un būtu kombinācija no divām vai vairākām antibiotiku grupām vienlaicīgi.

Šāda tehnoloģija jau tiek izmantota ārstējot citas saslimšanas, piemēram, tuberkulozi, tas ir veids, kā padarīt medikamentu sarežģītāku baktērijai un tai ir grūtāk radīt rezistenci pret šo medikamentu.

Magnuss Unemo, pamatojoties uz iepriekšējām zināšanām, uzskata, ka, lai šī rezistence izplatītos pa visu pasauli, būs nepieciešami 10-20 gadi.

Jautāts par to, vai karbapenēmi – zināmi, kā visspēcīgākās antibiotikas, kas līdz šim ir atklātas – ,  varētu būt iespēja šī jaunā gonorejas celma ārstēšanai, Unemo sacīja, ka vispirms ir nepieciešami pētījumi, jo līdz šim karbapenēmi nav izmantoti gonorejas ārstēšanā.

Pasaules Veselības organizācija ir aprēķinājusi, ka katru gadu ir vismaz 340 miljoni jauni saslimšanas gadījumi ar seksuāli transmisīvām slimībām iedzīvotāju populācijā no 15 līdz 49 gadiem. 

Uz augšu ↑