Bažas par intensīvas 2.tipa cukura diabēta ārstēšanas lietderību

Ārstiem jābūt uzmanīgiem, izrakstot 2.tipa cukura diabēta pacientiem intensīvu glikozi pazeminošu terapiju, kas paredzēta, lai samazinātu sirds slimību komplikāciju risku, secināts jaunākajā pētījumā, kas publicēts Britu medicīnas žurnālā. 

Franču zinātnieki ir atklājuši, ka intensīva glikozi pazeminoša terapija, ko plaši lieto 2.tipa cukura diabēta pacientiem ar mērķi samazināt kardiovaskulāro slimību risku, neuzrāda zemāku visu cēloņu mirstību vai mirstības samazinājumu no kardiovaskulāriem notikumiem, salīdzinot ar pacientiem, kuri saņem standartterapiju.

Kopumā pasaulē 2000.gadā bija 250 miljoni pieaugušo, kuri slimoja ar cukura diabētu un ir aprēķināts, ka šis skaits pieaugs līdz 366 miljoniem 2030.gadā. Cilvēkiem ar 2.tipa cukura diabētu ir divas reizes lielāks risks saslimt ar kardiovaskulārām slimībām, nekā cilvēkiem bez cukura diabēta un cukura diabēta pacientiem ir arī lielāks mikrovaskulāro komplikāciju risks.

Glikozes pazeminošas terapijas bieži tiek lietotas 2.tipa cukura diabēta pacientiem, lai pasargātu viņus no kardiovaskulārām komplikācijām un nieru un redzes bojājumiem, bet iepriekš veiktos pētījumos nav iegūti skaidri pierādījumi ieguvumiem no šādas intensīvas terapijas.

Franču zinātnieki apkopoja un analizēja līdz šim veiktos pētījumus par mikrovaskulārām komplikācijām un kardiovaskulāriem notikumiem 2.tipa cukura diabēta pacientiem, kas saistīti ar intensīvu glikozes kontroli.

Kopumā tika analizēti 13 pētījumi, kuros bija iekļauti 34 533 pacienti, no kuriem 18 315 pacienti saņēma intensīvu glikozi pazeminošu terapiju un 16 218 saņēma standartterapiju. Pētījuma laikā tika atklāts, ka intensīva glikozi pazeminoša terapija neuzrāda statistiski nozīmīgu ietekmi uz visu cēloņu mirstību vai mirstību no kardiovaskulāriem notikumiem.

Tomēr tika novērots, ka pacientiem ar intensīvu ārstēšanu ir par 15% zemāks nefatālu sirds infarktu risks un par 10% samazinās mikroalbuminūriju risks – indikators nieru un sirds slimībām – bet vairāk kā divreiz palielinās nopietnas hipoglikēmijas risks.

Zinātnieki arēķināja, ka piecu gadu ārstēšanas periodā ar intensīvu glikozi pazeminošu terapiju ir jāārstē no 117 līdz 150 pacientiem, lai izvairītos no viena infarkta, 32 – 142 pacienti, lai izvairītos no vienas mikroalbuminūrijas un 15 – 52 pacienti, lai izvairītos no vienas nopietnas hipoglikēmijas epizodes. Tā visa rezultātā pētnieki secināja, ka intensīva glikozi pazeminoša terapija 2.tipa cukura diabēta pacientiem ir jānozīmē ļoti piesardzīgi un jāierobežo biežā šīs terapijas izmantošana. Lēmums par intensīvas glikozi pazeminošās terapijas nozīmēšanu ir jāizsver un jāpielāgo katram pacientam individuāli.

 

Uz augšu ↑