← Atpakaļ

Ajūrvēda

Ajūrvēda ir zinātne, kas nosaka lietderīgu un nelietderīgu, laimīgu un nelaimīgu dzīves norisi. Tā izskaidro, kas palīdz un kas kaitē veselīgai un ilgai dzīvei, kā arī novērtē dzīvi visā tās pilnībā un daudzveidībā (Čaraka Samhitā, Sutra stana; 1:41). Ajūrvēda (dzīvesziņa) - sena holistiska sistēma, kuras pamatprincips: profilakse ir svarīgāka par ārstēšanu. Tūkstošiem gadu gaitā ajūrvēdas principus pārbaudījušas paaudžu paaudzes un apstiprinājušas to reālo darbību. PVO ir atzinusi ajūrvēdu, un tā ir mūsdienu medicīnisko pētījumu objekts.


Ajūrvēdas vēsture

Vēsturiskie avoti

Ajūrvēda var lepoties ar pastāvēšanas vēsturi apmēram 5000 gadu garumā. Kopā ar cīņas mākslām, arhitektūras zinātni un mākslas zinātnēm ajūrvēda bija Vēdu pielikums. Tajā tika izskatīta anatomija, fizioloģija, aprakstītas ķirurģiskas operācijas, dzemdību norise, atjaunojošā terapija (rehabilitācija), mūža paildzināšanas metodes, ārstniecības augu un minerālu īpašības un to iedarbība uz saslimšanām, veterinārija.

Apmēram 1500. gadā pirms Kristus dzimšanas ajūrvēda tika sadalīta 8 lielās grupās. Tajā laikā jau bija divas galvenās ajūrvēdas skolas - atreija (ārstu skola) un dhanvantari…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti