← Atpakaļ

Celiakija – bieži nediagnosticēta slimība

Celiakija visbiežāk sastopama kā hroniska iekaisuma slimība, tā ir glutēna izraisīta autoimūna slimība, kas galvenokārt skar tievās zarnas gļotādu un izpaužas gan ar celulāru, gan ar antivielu izraisītu hipersensivitātes reakciju. Eiropā celiakijas sastopamība vidēji ir 1 uz 150–300 iedzīvotājiem. Pirmo reizi celiakijas simptomus aprakstīja pediatrs Samuels Gī (Samuel Gee) Bartolomeo slimnīcā 1888. gadā.


Epidemioloģija

Jaunākajos pētījumos norādīts, ka celiakijas slimības sastopamība Eiropas valstīs ir no 1 : 150 līdz 1 : 300 eiropiešu, lai gan lielākajai daļai cilvēku celiakija paliek neatklāta visas dzīves laikā (skat. tabulu).

Celiakijas slimība bieži tiek pārmantota. Publikācijās minēts, ka celiakijas slimība ir arī apmēram 10% celiakijas slimnieku pirmās pakāpes radinieku. Šie secinājumi saskan ar iepriekšējo pētījumu datiem, kas atklāja spēcīgu saistību starp celiakiju un cilvēka leikocītu antigēniem DQ2/DQ8.

Nesenos pētījumos, kur tika analizēta zema riska populācija, apstiprinājās dati, ka zema riska grupās izplatība ir 1 : 22…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti