← Atpakaļ

Vai zini, kā atpazīt paraneoplastiskos sindromus?

Paraneoplastiskais sindroms ir simptomu komplekss, ko novēro pacientiem ar ļaundabīgo audzēju un ko nevar izskaidrot ar lokālu audzēja recidīvu vai metastāžu attīstību – vēsta medicīnas vārdnīcas. Ar šo rakstu vēlētos atgādināt par plašās un daudzveidīgās sindromu grupas biežākajiem variantiem, par reizēm neatpazītajiem ļaundabīgo audzēju pavadoņiem un aicināt – īpaši jaunos kolēģus – rūpīgi ieklausīties pacienta sūdzībās un novērtēt to saistību ar objektīvo atradi.


Vēsture un izplatība

Kaut arī paraneoplastiskos sindromus apraksta jau kopš XIX gadsimta beigām, to attīstības iemesli joprojām nav pilnībā noskaidroti, patoģenēze līdz galam nav izprasta, arī klīnikā nespecifisko izpausmju un grūtās atpazīstamības dēļ tie bieži paliek neievēroti. Paraneoplastiskie sindromi bieži maskējas neiroloģisko, dermatoloģisko, reimatoloģisko un citu simptomu aizsegā un mulsina pat pieredzējušus klīnicistus, neliekot aizdomāties par ļaundabīgā audzēja diagnozi.

Saistību starp neiroloģiskiem simptomiem un ļaundabīgu audzēju novēroja franču ārsts M. Auche un 1890. gadā aprakstīja perifērās nervu sistēmas darbības…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti