Veselības jautājumu izpratne ir saistīta ar mirstības risku

Doctus . | 2012. gada 19. marts

Pasaules Veselības organizācija ir atklājusi, ka veselības izpratnei ir būtiska nozīme sabiedrības veselībā. Piemēram, zema veselības jautājumu izpratne ir saistīta ar sliktākām zināšanām par hroniskām saslimšanām, sliktāku garīgo un fizisko veselību un augstākiem hospitalizēšanas rādītājiem. 

Veselības jautājumu izpratne ir definēta kā pakāpe, kādā persona ir gatava iegūt, apstrādāt un izprast veselības informāciju un pakalpojumus, kas nepieciešama, lai pieņemtu lēmumus attiecībā uz savu veselību.

Šī pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp vāju veselības jautājumu izpratni un mirstību vecākiem pieaugušajiem.

Pētījums tika veikts Anglijā un tajā tika iesaistīti 7857 pieaugušie vecumā virs 52 gadiem, visi dalībnieki tika novēroti ilgāk par 12 mēnešiem. Uzsākot pētījumu, dalībnieki aizpildīja testu, ar kuru novērtēja dalībnieku veselības jautājumu izpratni, kurā pārbaudīja rakstītas instrukcijas izpratni par aspirīna lietošanu.  Galvenais pētījuma iznākums bija miršanas fakts.

Veselības jautājumu izpratne tika kategorizēta kā augsta (maksimālais punktu skaits, 67,2%), vidēja (viena kļūda, 20,3%) vai zema (vairāk kā viena kļūda, 12,5%). Novērošanas laikā (vidēji 5,3 gadi) tika konstatēti  621 nāves gadījumi: 321 (6,1%) augstas izpratnes grupā, 143 (9%) vidējas izpratnes grupā un 157 (16%) zemas izpratnes grupā.

Pēc samērošanas pēc pacientu raksturojošiem parametriem, sociālekonomiskā stāvokļa, veselības stāvokļa, pētījumu uzsākot, un uzvedības paradumiem, draudu attiecība visu cēloņu mirstībai dalībniekiem ar vāju veselības jautājumu izpratni bija 1,4 (95% TI [1,15-1,72]) un ar vidēju izpratni draudu attiecība bija 1,15 (95% TI [0,94-1,41]), salīdzinot ar augstu veselības jautājumu izpratni.

Samērojot rādītājus pēc kognitīvajām spējām, draudu attiecība zemas izpratnes grupā samazinājās līdz 1,26 (95% TI [1,02-1,55]).

Pētījuma noslēgumā autori secināja, ka trešajai daļai Anglijas vecāko iedzīvotāju ir problēmas ar veselību saistītas informācijas izlasīšanu un saprašanu. Sliktāka izpratne ir saistīta ar augstāku mirstības risku.

Pirmavots: Bostock S, Steptoe A. Association between low functional health literacy and mortality in older adults: longitudinal cohort study. BMJ, 2012; 344 .

 

Uz augšu ↑
 • Ketogēna diēta iespējams mazina astmu

  Doctus . | 2020. gada 8. aprīlis

  Vai speciāla diēta palīdz pret astmu? Jaunā pētījumā secināts, ka pelēm, kuras uzturā saņēma ketogēno diētu, ievērojami samazinājās iekaisums elpošanas ceļos. Lasīt visu

 • Covid-19: vidēji pasaulē atklāti tikai 6 % no reālā SARS-CoV-2 inficēto skaita

  Doctus . | 2020. gada 7. aprīlis

  Apstiprinātais Covid-19 gadījumu skaits, ko oficiāli paziņojušas valstis un ko plaši komentējuši nacionālie un starptautiskie plašsaziņas līdzekļi, neatspoguļo patieso inficēto skaitu, secināts Getingenes universitātes ziņojumā. Dr. Christian Bommer un profesors Sebastians Vollmer no Getingenes universitātes ir izmantojuši COVID-19 mirstības un dienu skaita līdz nāvei datus no nesena pētījuma, kas publicēts žurnālā The Lancet, lai pārbaudītu oficiālo informāciju. Lasīt visu

 • Regulāras fiziskās aktivitātes svarīgas imunitātei, arī izolācijas laikā

  Doctus . | 2020. gada 2. aprīlis

  Būšana izolācijā bez piekļuves sporta zālēm un sporta klubiem, nedrīkstētu nozīmēt to, ka cilvēki pārstāj sportot, norāda pētnieki. Saglabāt regulāras fiziskās aktivitātes laikā, kad lielākā daļa pasaules ir izolācijā, ir ļoti svarīgi, jo tas palīdz uzturēt veselu imūnsistēmu. Lasīt visu