Kognitīvi biheiviorālā terapija var palīdzēt pret menopauzes izraisītiem karstuma viļņiem

Doctus . | 2012. gada 12. marts

Dažas kognitīvi biheiviorālās terapijas sesijas var palīdzēt sievietēm atvieglot menopauzes radītos karstumu viļņus, ziņo Lielbritānijā veikta pētījuma rezultāti. Pētnieki ziņo, ka pēc sešām nedēļām kognitīvi biheiviorālā terapija vairāk nekā divām trešdaļām sieviešu, statistiski ticami samazināja karsuma viļņus un nakts svīšanu.

Hormonu aizvietojošā terapija ir visefektīvākā karstumu viļņu ārstēšanas metode, bet kopš hormonu terapiju saista ar paaugstinātu sirds slimību, trombu un krūts vēža risku, sievietes vēlas alternatīvas terapijas metodes.

Ir atklāts, ka daži antidepresanti samazina karstumu viļņus, savukārt dabas produktu efektivitāte klīniskos pētījumos netika pierādīta.

Kognitīvi biheiviorālā terapija ir ārstēšanas iespēja vairākām problēmām, sākot no depresijas un miega traucējumiem līdz gremošanas traucējumiem. Uzvedības terapijas mērķis ir izmainīt neveselīgu domāšanu un uzvedību, kas var veicināt garīgu vai fizisku simptomu attīstību.

Pētījumā piedalījās 140 sievietes, kurām bija karstuma viļņi un nakts svīšana vismaz 10 reizes nedēļā mēnesi vai ilgāk. Dalībnieces nejaušināti tika sadalītas 3 grupās: 1.grupa – saņēma grupu terapiju, 2.grupa – tika apmācīta pašpalīdzēšanas prasmēs, 3.grupa – nesaņēma terapiju.

Grupu terapijas nodarbības notika četras reizes mēnesī. Pašpalīdzības nodarbības iekļāva vienu tikšanos ar psihologu un konsultācijas pa tālruni, bet pārējā laikā šīs pacientes izmantoja grāmatu un CD.

Pēc 6 nedēļām 65% sieviešu, kuras apmeklēja grupu nodarbības, ziņoja par nozīmīgu karstuma viļņu samazināšanos, līdzīgi rezultāti bija grupā, kura izmantoja pašpalīdzības metodi, šajā grupā 75% sieviešu ziņoja par karstu viļņu mazināšanos. Savukārt grupā, kura nesaņēma nekā veida ārstēšanu, par karstuma viļņu mazināšanos ziņoja 21% sieviešu.  

Uzlabojumi saglabājās arī pēc 6 mēnešiem, uzlabojums bija arī vienai trešdaļai sieviešu, kuras nesaņēma ārstēšanu.  

Sievietes, kuras saņēma terapiju, atzina, ka karstuma viļņi saglabājas, tomēr viņas tos nepamana un jūtas daudz pārliecinātākas par sevi.

Pētījuma rezultāti apliecināja, ka   kognitīvi biheiviorālā terapija grupā vai pašpalīdzība ir efektīva ārstēšanas iespēja sievietēm menopauze, kas palīdz mazināt karstuma viļņus un nakts svīšanu.

Pirmavots: Ayers B, Smith M, Hellier J, et al. Effectiveness of group and self-help cognitive behavior therapy in reducing problematic menopausal hot flushes and night sweats (MENOS 2): a randomized controlled trial. Menopause. 2012

Uz augšu ↑
 • Ketogēna diēta iespējams mazina astmu

  Doctus . | 2020. gada 8. aprīlis

  Vai speciāla diēta palīdz pret astmu? Jaunā pētījumā secināts, ka pelēm, kuras uzturā saņēma ketogēno diētu, ievērojami samazinājās iekaisums elpošanas ceļos. Lasīt visu

 • Covid-19: vidēji pasaulē atklāti tikai 6 % no reālā SARS-CoV-2 inficēto skaita

  Doctus . | 2020. gada 7. aprīlis

  Apstiprinātais Covid-19 gadījumu skaits, ko oficiāli paziņojušas valstis un ko plaši komentējuši nacionālie un starptautiskie plašsaziņas līdzekļi, neatspoguļo patieso inficēto skaitu, secināts Getingenes universitātes ziņojumā. Dr. Christian Bommer un profesors Sebastians Vollmer no Getingenes universitātes ir izmantojuši COVID-19 mirstības un dienu skaita līdz nāvei datus no nesena pētījuma, kas publicēts žurnālā The Lancet, lai pārbaudītu oficiālo informāciju. Lasīt visu

 • Regulāras fiziskās aktivitātes svarīgas imunitātei, arī izolācijas laikā

  Doctus . | 2020. gada 2. aprīlis

  Būšana izolācijā bez piekļuves sporta zālēm un sporta klubiem, nedrīkstētu nozīmēt to, ka cilvēki pārstāj sportot, norāda pētnieki. Saglabāt regulāras fiziskās aktivitātes laikā, kad lielākā daļa pasaules ir izolācijā, ir ļoti svarīgi, jo tas palīdz uzturēt veselu imūnsistēmu. Lasīt visu