Migrēna ir saistīta ar depresijas attīstību

Doctus . | 2012. gada 5. marts

Migrēna ir stāvoklis, kas ietekmē pacienta dzīves kvalitāti, tai skaitā sociālo mijiedarbību. Sievietēm, kurām ir migrēna vai anamnēzē ir bijušas migrēnas epizodes, ir 36% lielāks depresijas attīstības risks nākamo 14 gadu laikā, ziņo Bostonā veikta pētījuma rezultāti.

Iepriekš veiktos pētījumos ir atrasta saistība starp migrēnu un depresiju, šī pētījuma mērķis bija apstiprināt, ka šāda saistība pastāv, kā arī labāk izprast migrēnas patofizioloģiju un migrēnas blakussaslimšanas, kuras ir bieži sastopamas, bet nepietiekami atpazītas. Migrēna skar 18% sieviešu un 6% vīriešu.

Pētījumā tika iekļautas 36 154 sievietes, kurām nav bijušas depresijas pazīmes anamnēzē. No visām dalībniecēm 6456 sievietēm (17,86%) bija aktīva migrēna ar auru, aktīva migrēna bez auras vai migrēnas epizodes pagātnē (bet ne pēdējā gada laikā).

Vidēji 14,3 novērošanas gados depresijas diagnoze tika konstatēta 3971 sievietei.

Sievietēm, kurām bija migrēnas epizodes anamnēzē, bija 1,36 reizes lielāks relatīvais risks, ka attīstīsies depresija, nekā sievietēm bez migrēnas anamnēzē (95% TI [1,27 – 1,47]).

Risks bija līdzīgs gan pacientēm ar auru (RR=1,43), gan bez auras (RR=1,29). Netika konstatētas atšķirības arī starp to, vai migrēna ir bijusi patstāvīgi vai ar epizodēm anamnēzē; sievietēm ar migrēnu anamnēzē bija 1,41 reizi lielāks depresijas attīstības risks (95% TI [1,24 – 1,59]).

Iespējams migrēnas/ depresijas saistība ir saistīta ar neirāliem mehānismiem, piemēram, neirotransmiteriem.

Viens no šī pētījuma ierobežojumiem ir tas, ka par depresijas diagnozi ziņoja pašas pētījuma dalībnieces, līdz ar to varētu būt, ka ne par visiem gadījumiem ir ziņots.

Depresijas biežākās blakussaslimšanas ir migrēna, trauksme, miega traucējumi, fibromialģija un kairinātas zarna sindroms.

Pirmavots: Kurth T, et al. Migraine Linked to Risk for Future Depression. American Academy of Neurology 64th Annual Meeting, New Orleans April 2012. Abstract #741.

Uz augšu ↑
 • Ketogēna diēta iespējams mazina astmu

  Doctus . | 2020. gada 8. aprīlis

  Vai speciāla diēta palīdz pret astmu? Jaunā pētījumā secināts, ka pelēm, kuras uzturā saņēma ketogēno diētu, ievērojami samazinājās iekaisums elpošanas ceļos. Lasīt visu

 • Covid-19: vidēji pasaulē atklāti tikai 6 % no reālā SARS-CoV-2 inficēto skaita

  Doctus . | 2020. gada 7. aprīlis

  Apstiprinātais Covid-19 gadījumu skaits, ko oficiāli paziņojušas valstis un ko plaši komentējuši nacionālie un starptautiskie plašsaziņas līdzekļi, neatspoguļo patieso inficēto skaitu, secināts Getingenes universitātes ziņojumā. Dr. Christian Bommer un profesors Sebastians Vollmer no Getingenes universitātes ir izmantojuši COVID-19 mirstības un dienu skaita līdz nāvei datus no nesena pētījuma, kas publicēts žurnālā The Lancet, lai pārbaudītu oficiālo informāciju. Lasīt visu

 • Regulāras fiziskās aktivitātes svarīgas imunitātei, arī izolācijas laikā

  Doctus . | 2020. gada 2. aprīlis

  Būšana izolācijā bez piekļuves sporta zālēm un sporta klubiem, nedrīkstētu nozīmēt to, ka cilvēki pārstāj sportot, norāda pētnieki. Saglabāt regulāras fiziskās aktivitātes laikā, kad lielākā daļa pasaules ir izolācijā, ir ļoti svarīgi, jo tas palīdz uzturēt veselu imūnsistēmu. Lasīt visu