Reimatoīdā artrīta pacientiem augstāks ātriju mirgošanas un insulta risks

Doctus . | 2012. gada 9. marts

Pētījumos ir pierādīts, ka reimatoīdais artrīts ir saistīts ar kardiovaskulārām blakussaslimšanām, lielākoties pētījumos ir pierādīta saistība ar miokarda infarktu un kardiovaskulāro mirstību.  Šī pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai pacientiem ar reimatoīdo artrītu ir paaugstināts ātriju mirgošanas un insulta risks. 

Pētījums tika veikts Dānijā, laika posmā no 1997. līdz 2009.gadam, izmantojot iedzīvotāju ambulatoros un stacionāros veselības ierakstus.

Pētījumā tika iesaistīti pacienti virs 15 gadu vecuma, kuri pirms 1997.gada neslimoja ar reimatisko artrītu, ātriju mirgošanu vai insultu. Dalībnieki ar reimatisko artrītu tika identificēti individuālā līmenī, sasaistot diagnozi un reimatoīdā artrīta ārstēšanu.

Galvenie mērāmie iznākumi bija ātriju mirgošanas un insulta biežums.

No 4 182 335 kohortas dalībniekiem, novērošanas laikā 18 247 tika identificēti kā reimatoīdā artrīta pacienti, vidējais slimības sākšanās vecums bija 59,2 gadi un vidējais novērošanas laiks bija 4,8 gadi.

Kopumā 156 484 cilvēkiem, tai skaitā 774 ar reimatioīdo artrītu slimojošiem tika diagnosticēta ātriju mirgošana (vecuma un dzimuma samērots rādītājs reimatoīdā artrīta pacientiem bija 8,2 uz 1000 persongadiem un 6 uz 1000 persongadiem vispārējā populācijā), samērotā incidence bija 1,41 (95% TI [1,31 – 1,51]).

165 343 cilvēkiem un tai skaitā 718 reimatoīdā artrīta pacientiem, tika konstatēts insults (7,6 uz 1000 persongadiem reimatoīdo pacientu populācijā un 5,7 uz 1000 persongadiem vispārējā populācijā).

Gan ātriju mirgošanai, gan insultam relatīvais risks bija paaugstināts visās stratās ar augstāku relatīvo risku jaunākiem pacientiem, bet augstākām absolūtā riska atšķirībām vecākiem pacientiem.

Pētījuma noslēgumā autori secināja, ka reimatoīdais artrīts ir saistīts ar paaugstinātu ātriju mirgošanas un insulta risku. Šie jaunie atklājumi apliecina, ka pacientiem ar reimatoīdo atrītu jāatceras arī par ātriju mirgošanas profilaksi un tā novērtēšanu.  

Pirmavots: Lindhardsen J, Ahlehoff O, Gislason GH, et al. Risk of atrial fibrillation and stroke in rheumatoid arthritis: Danish nationwide cohort study. BMJ 2012; 344

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Ketogēna diēta iespējams mazina astmu

  Doctus . | 2020. gada 8. aprīlis

  Vai speciāla diēta palīdz pret astmu? Jaunā pētījumā secināts, ka pelēm, kuras uzturā saņēma ketogēno diētu, ievērojami samazinājās iekaisums elpošanas ceļos. Lasīt visu

 • Covid-19: vidēji pasaulē atklāti tikai 6 % no reālā SARS-CoV-2 inficēto skaita

  Doctus . | 2020. gada 7. aprīlis

  Apstiprinātais Covid-19 gadījumu skaits, ko oficiāli paziņojušas valstis un ko plaši komentējuši nacionālie un starptautiskie plašsaziņas līdzekļi, neatspoguļo patieso inficēto skaitu, secināts Getingenes universitātes ziņojumā. Dr. Christian Bommer un profesors Sebastians Vollmer no Getingenes universitātes ir izmantojuši COVID-19 mirstības un dienu skaita līdz nāvei datus no nesena pētījuma, kas publicēts žurnālā The Lancet, lai pārbaudītu oficiālo informāciju. Lasīt visu

 • Regulāras fiziskās aktivitātes svarīgas imunitātei, arī izolācijas laikā

  Doctus . | 2020. gada 2. aprīlis

  Būšana izolācijā bez piekļuves sporta zālēm un sporta klubiem, nedrīkstētu nozīmēt to, ka cilvēki pārstāj sportot, norāda pētnieki. Saglabāt regulāras fiziskās aktivitātes laikā, kad lielākā daļa pasaules ir izolācijā, ir ļoti svarīgi, jo tas palīdz uzturēt veselu imūnsistēmu. Lasīt visu