Ārsts ar veselīgāku dzīvesveidu veiksmīgāk motivē pacientu

Doctus . | 2012. gada 2. aprīlis

Ja ārsts nesmēķē, ēd veselīgu uzturu, nodarbojas ar fizikās aktivitātēm un uztur veselīgu svaru, ietekmē to, kā viņš runā ar pacientu par dzīvesveida izmaiņām. Ārsta veselība ietekmē to, cik komfortabli viņš vai viņa sniedz veselīgus padomus pacientam, un kā var motivēt pacientu veikt pozitīvas dzīvesveida izmaiņas, ziņo ASV veikta pētījuma rezultāti. 

Pētījumā, kurā piedalījās 1000 primārās aprūpes ārstu, secināja, ka tie ārsti, kuri vingro vismaz vienu reizi nedēļā vai nesmēķē, divas reizes biežāk rekomendē pacientiem ar hipertensiju piecas dzīvesveida izmaiņas: ēst veselīgi, samazināt sāls uzņemšanu ar uzturu, atgūt vai uzturēt veselīgu svaru, ierobežot alkohola lietošanu un regulāri nodarboties ar fiziskām aktivitātēm.Ārsta veselīgs uzturs, veicina pacienta veselību

Pētījumā atklāja, ka 4% ārstu smēķē vismaz vienu reizi nedēļā, 27% nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm vismaz piecas dienas nedēļā un 39% ēd rekomendētās piecas porcijas augļu un dārzeņu nedēļā.

Šajā pētījumā tika analizēts, kā ārsta ķermeņa masas indekss (ĶMI) ietekmē to, cik bieži ārsts runā ar pacientu par veselīga svara sasniegšanu. Pētnieki atklāja, ka 30% ārstu ar veselīgu ĶMI runā ar pacientiem par svara zaudēšanu, salīdzinot ar 18% ārstu ar lieko svaru vai aptaukošanos.

2010.gadā veiktā pētījumā tika pierādīts, ka ārsti, kuri paši regulāri nodarbojas ar fiziskām aktivitātēm un uztur sev veselīgu svaru, daudz brīvāk runā ar pacientiem par veselīga dzīvesveida jautājumiem.

Vairāk kā viena trešā daļa ASV pieaugušo un apmēram 17% bērnu un pusaudžu ir aptaukojušies (ĶMI >=30kg/m2), ziņo Slimību Kontroles un Profilakses centrs. Cilvēkiem ar augstu ĶMI ir arī lielāks hronisku slimību attīstības risks, piemēram, cukura diabēta, sirds slimību un hipertensijas.  

Ārstiem ir ļoti liela loma hronisku slimību profilaksē un šī loma pieaugs tuvākajā laikā, jo ļoti būtiska ir cilvēku uzvedība ārpus veselības aprūpes sistēmas: cik daudz mēs ēdam, cik daudz trenējamies, smēķējam vai nē. Tas viss ietekmē veselību daudz vairāk nekā ārstēšana un medikamenti, ko saņem vizītes laikā pie ārsta. Tādēļ ļoti būtiska ir ārsta loma pacienta izglītošanā par veselīgu dzīvesveidu.

Pat, ja ārsts pats nav fiziski labā formā, viņš var palīdzēt pacientam, stāstot par veselīgu dzīvesveidu un veselīgām izvēlēm, galvenais ir atvēlēt laiku un runāt ar pacientu par šīm lietām.

Pirmavots: Krupa C. Healthy physicians make better role models, research shows. amednews staff. Posted April 2, 2012.

 

Uz augšu ↑
 • Ketogēna diēta iespējams mazina astmu

  Doctus . | 2020. gada 8. aprīlis

  Vai speciāla diēta palīdz pret astmu? Jaunā pētījumā secināts, ka pelēm, kuras uzturā saņēma ketogēno diētu, ievērojami samazinājās iekaisums elpošanas ceļos. Lasīt visu

 • Covid-19: vidēji pasaulē atklāti tikai 6 % no reālā SARS-CoV-2 inficēto skaita

  Doctus . | 2020. gada 7. aprīlis

  Apstiprinātais Covid-19 gadījumu skaits, ko oficiāli paziņojušas valstis un ko plaši komentējuši nacionālie un starptautiskie plašsaziņas līdzekļi, neatspoguļo patieso inficēto skaitu, secināts Getingenes universitātes ziņojumā. Dr. Christian Bommer un profesors Sebastians Vollmer no Getingenes universitātes ir izmantojuši COVID-19 mirstības un dienu skaita līdz nāvei datus no nesena pētījuma, kas publicēts žurnālā The Lancet, lai pārbaudītu oficiālo informāciju. Lasīt visu

 • Regulāras fiziskās aktivitātes svarīgas imunitātei, arī izolācijas laikā

  Doctus . | 2020. gada 2. aprīlis

  Būšana izolācijā bez piekļuves sporta zālēm un sporta klubiem, nedrīkstētu nozīmēt to, ka cilvēki pārstāj sportot, norāda pētnieki. Saglabāt regulāras fiziskās aktivitātes laikā, kad lielākā daļa pasaules ir izolācijā, ir ļoti svarīgi, jo tas palīdz uzturēt veselu imūnsistēmu. Lasīt visu