Apstiprināts imunizācijas plāns 2012. - 2014.gadam

Veselības Ministrija . | 2012. gada 22. maijs

Ministru kabineta sēdē apstiprināts Veselības ministrijas izstrādātais Imunizācijas plāns 2012.-2014.gadam, kura mērķis ir noteikt īstenojamo pasākumu kopumu, lai sabiedrībā palielinātu vakcinācijas aptveri pret vakcīnregulējamām slimībām.

Šobrīd valsts apmaksāta vakcinācija tiek veikta pret 13 infekcijas slimībām*. Riska grupu pacientiem tiek kompensēti arī 50% no vakcinācijas izdevumiem, vakcinējoties pret gripu. Tāpat vairākus gadus turpinās bērnu vakcinācija pret ērču encefalītu augsti endēmiskajās teritorijās, kā arī bāreņu un bez vecāku gādības palikušo bērnu vakcināciju pret ērču encefalītu.

Kā liecina imunizācijas statistika, tad pēdējos gados vakcinācijas līmenim ir tendence samazināties, tādēļ jaunā plāna galvenais uzdevums ir uzturēt vakcinācijas aptveri vismaz 95% līmenī**. Īpaša uzmanība arī jāpievērš bērnu vakcinācijai pirmajā un otrajā dzīves gadā, jo tad ir lielāks risks saslimt ar infekcijas slimībām.

Lai nodrošinātu nepieciešamo vakcinācijas līmeni, iecerēts paaugstināt iedzīvotāju informētību par imunizācijas nozīmi, drošību un efektivitāti, īpašu uzmanību veltot topošajiem vecākiem. Paredzēts organizēt profesionālās kvalifikācijas pilnveides kursus ģimenes ārstiem, pediatriem, medicīnas māsām un ārstu palīgiem vakcinācijas jautājumos, kā arī izstrādāt vadlīnijas ģimenes ārstiem par bērnu imunizāciju ar nezināmu vai nepilnīgu vakcinēšanas vēsturi. Tāpat plānots veikt aptauju par nevakcinēto bērnu no sociāli nelabvēlīgajām ģimenēm vakcinācijas statusu un veikt pasākumus tā uzlabošanai, tādējādi nodrošinot vienlīdzīgu pieeju visu bērnu vakcinācijai un vakcinācijas aptveres uzlabošanai. 

Kā sadarbības partnerus šajos pasākumos iecerēts iesaistīt ne tikai Veselības ministrijas padotības iestādes – Slimību profilakses un kontroles centru, Nacionālo veselības dienestu, Veselības inspekciju un Zāļu valsts aģentūru -, bet arī Izglītības un zinātnes ministriju, Labklājības ministriju, pašvaldības un nevalstiskās organizācijas.

* Valsts apmaksāta vakcinācija tiek veikta pret tuberkulozi, difteriju, stingumkrampjiem, garo klepu, poliomielītu, B hepatītu, b tipa Haemophilus influenzae infekciju, pneimokoku infekciju, epidēmisko parotītu, masalām, masaliņām, vējbakām un cilvēka papilomas vīrusa infekciju.

** Saskaņā ar Pasaules Veselības organizācijas ieteikumiem, ja vakcinācijas līmenis pret kādu no infekcijas slimībām nesasniedz 95%, tad ar laiku zūd kolektīvā imunitāte pret atbilstošo infekcijas slimību un pieaug risks infekcijas slimību izplatībai sabiedrībā.

Uz augšu ↑