Jauna iespēja kā pārbaudīt iespējamās zāļu blakusparādības, pirms zāļu lietošanas

Doctus . | 2012. gada 4. jūnijs

Medikamentu blakusparādības ir ļoti būtiska problēma, jo rada kaitējumu pacientam, to ārstēšanai ir lielas izmaksas un tās var ierobežot pacienta ārstēšanas iespējas, kā arī jaunu medikamentu izstrādi. La Jolla Alerģiju un Imunoloģijas institūtā iespējams ir atklāts veids kā uzlabot medikamentu drošību, identificējot medikamentus, kas var radīt potenciāli fatālas hipersensitivitātes reakcijas pirms vēl medikamentu lietošana tiek uzsākta.

Hipersensitivitātes reakcijas ir līdzīgas ar alerģiskām reakcijā, kur imūnā sistēma reaģē pārāk spēcīgi uz svešinieku, kas nav infekcija vai nav bīstams. Šī atbildes reakcija producē simptomus, tie var būt no viegliem, kā piemēram, izsitumi, līdz ļoti smagiem, kā anafilaktiskais šoks, orgānu mazspēja un pat nāve.

Pētījumā pirmo reizi tika pārbaudīts HLA  gēns saistībā ar abakavira hipersensitivitāti. HLA ir gēns, kas palīz imūnsistēmai identificēt, vai šūnas var tikt inficētas ar, piemēram, vīrusu vai baktēriju. Cilvēkiem var būt ļoti lielas HLA variācijas. Gadījumā ar abakaviru, ko izmanto HIV ārstēšanā, lielākajai daļai pacientu bija HLA variants, pazīstams kā HLA-B*57:01, kas var izraisīt nopietnas un pat dzīvību apdraudošas hipersensitivitātes reakcijas.HLA-B*57:01 variants

Daudzas medikamentu izraisītas hipersensitivitātes reakcijas ir saistītas ar HLA gēnu, tas nozīmē, ka ir cilvēki, kuriem šīs reakcijas var novērot biežāk un ir tādi, kuriem tās nevar novērot gandrīz nekad, tas atkarīgs no HLA gēna variācijas individuālajam pacientam.

Šobrīd uzsākot pacientam lietot abakaviru ir iespēja veikt ģenētisku testu, kas ļauj identificēt pacientus ar HLA-B*57:01 variantu un šiem pacientiem nenozīmēt abakaviru un izvairīties no hipersensitīvām reakcijām.

Zinātnieki ir izstrādājuši testus, kurus varētu izmantot, lai pārbaudītu medikamentu sastāvdaļas un noteiktu, vai specifiskā HLA varianta rekacijas var notikt. Šos testu varētu veikt pirms pacients sāk lietot jaunu medikamentu, tādā veidā izvairoties no hipersensitivitātes reakcijām.

 

Ar  pilnu pētījumu var iepazīties šeit

Uz augšu ↑