Žurnāli

JŪNIJA JAUTĀJUMS

Vai un kā bez papildu finansējuma iespējams risināt rindu problēmu?

Pašlaik rindā uz valsts apmaksātu endoprotezēšanu dažādās Latvijas slimnīcās jāgaida 4-8 gadi, uz plānveida un neatliekamo invazīvo kardioloģiju līdz 20 nedēļām, rindas ir arī uz ambulatorajiem pakalpojumiem: pie ģenētiķa jāgaida 90 (BKUS) vai 60 (PSKUS) dienas, pie kardiologa - 89 (BKUS) vai 83 (RAKUS "Gaiļezers") dienas, pie reimatologa - 81 (PSKUS) vai 83 (RAKUS) utt.

VITOLDS JURKEVIČS,

VITOLDS JURKEVIČS, Traumatoloģijas un ortopēdijas slimnīcas valdes priekšsēdētājs

Ar pašreizējo finansējumu to nevar izdarīt, jānosaka prioritātes: par ko valsts maksā un par ko ne. Tas strikti jāievēro, tad neveidosies nejēdzīgas situācijas, sakārtosies apdrošināšana, jo pašlaik formāli valsts it kā maksā par visu, bet faktiski to nedara. Aktivitātes mūsu slimnīcā iniciēja pacienti - ik dienu ap 30 cilvēkiem, kas ir smagā stāvoklī, izgājuši konsiliju, zvana, mēģina noskaidrot situāciju, konfliktē. Zvana arī uz ministriju, televīziju. Īsais sižets raidījumā "Nekā personīga" mums savā ziņā ir atvieglojis dzīvi, jo atbildīgās personas pateica: naudas nav, gaidiet vai maksājiet paši! Tie, kam ir iespēja maksāt pašiem, tagad to dara aktīvāk, jo valsts deva skaidru ziņu: naudu nedos! Uz ambulatoriem pakalpojumiem slimnīcā rindu nav (ir līdz 2 nedēļām), izņemot konsultāciju pie mugurkaula ķirurgiem, pie kuriem pacienti tiek sūtīti, līdzko iesāpas mugura, kaut gan ar šīm sūdzībām būtu jānonāk pie rehabilitologa, neirologa, bet pie ķirurga tikai tad, ja atrod operējamu vainu.

BRUNO KOKARS

BRUNO KOKARS, Madonas slimnīcas valdes priekšsēdētājs

Bez papildu naudas rindu problēmu var tikai ierobežot, ne risināt. Pērn Madonas slimnīcā veiktas 220 endoprotezēšanas operācijas, šogad turamies pie NVD plāna - gadā 100. Par ierobežojumiem lemsim pēdējā ceturksnī. Plānojam pāriet uz vienu brigādi operāciju blokā. Vairāk orientēsimies uz lētākajām gūžas cementējamām endoprotēzēm, ne dārgajām ceļgala locītavu un bezcementa protēzēm. Rindas risinām arī ar maksas pakalpojumiem, bet mūs satrauc MK projekts par daļas maksas pakalpojumu atmaksāšanu, jo Eiropas struktūrfondu naudu (piemēram, ēku rekonstrukcijai) drīkst izmantot tikai valsts finansētiem pakalpojumiem, bet nevienā slimnīcā jau neveic tikai valsts apmaksātus pakalpojumus! Mūsu slimnīcā maksas pakalpojumi veido 9% no gada apgrozījuma, tas nozīmē - mums 50 000 nesamaksās?! Būsim spiesti palielināt cenu maksas pakalpojumiem...

GUNA POIKĀNE

GUNA POIKĀNE, ģimenes ārste no Valmieras pagasta

Vispirms skaļi jāatzīst: maksas medicīnas daļa mūsu valstī kļūst arvien lielāka, tāpēc, iespējams, tiešām katrā nozarē jānosaka prioritārās diagnozes. Tad ģimenes ārstiem būtu tiesības teikt pacientam: jums diemžēl jāpagaida, jo jūsu diagnoze nav tik akūta. Stingrāki kritēriji ģimenes ārstiem ļautu prioritizēt pacientus. Nepiekritīšu NVD pārstāvim A. Mārtiņsonam, kas izteicās, ka "pacientu izpratnē labs ģimenes ārsts ir tas, kurš dod nosūtījumus pie speciālista, tāpēc ģimenes ārsti nosūtījumus izraksta arī tad, kad tas nav nepieciešams". Labs ģimenes ārsts zina, cik smaga ir pacienta problēma, un vienmēr domā, kā palīdzēt. Ja endokrinologa konsultācija jāgaida divus trīs mēnešus, tad labs ģimenes ārsts šajā laikā aizsūta pacientu uz ultrasonogrāfiju vairogdziedzerim un vairogdziedzera funkcionālo provju analīzēm, lai pacients nezaudētu laiku un laikus būtu veicis izmeklējumus.

 

Uz augšu ↑