Kā izvēlēties meklētājprogrammu, lai atrastu kvalitatīvu veselības informāciju?

Doctus . | 2012. gada 8. jūnijs

Jauna pētījuma rezultāti iesaka ārstiem un pacientiem meklēt ar veselības jautājumiem saistītu informāciju ne tikai pierastajās mājaslapās, bet iet tālāk un apgūt jaunas mājaslapas un jaunas meklētājprogrammas, kā arī pamainīt atslēgas vārdus. 

Pētījumā, kurš ir publicēts the Journal of Medical Internet Research maija numurā, secināts, ka meklēšana dažādās meklētājprogrammās var sniegt dažādus rezultātus. Kura meklētājprogramma tiek atzīta par visnoderīgāko, ir atkarīgs no lietotāja.

Zinātnieki no Missouri universitātes, salīdzināja četras lielākās interneta meklētājprogrammas pēc to izmantojamības medicīnas un veselības informācijas iegūšanā. Viņi atklāja, ka katrai no meklētājprogrammām ir sava metode, kā tiek atlasītas mājaslapas, kuras tiek rādītas un kā tās tiek sarankotas. Lai atrastu labākos un kvalitatīvākos interneta resursus. Pētnieki secināja, ka ir jālieto vairākas meklētājprogrammas.

Vairākos pētījumos ir pierādīts, ka internets ir primārais informācijas iegūšanas veids gan ārstiem, gan pacientiem. 2011.gadā veiktā aptaujā ar vairāk nekā 300 ārstiem, tika secināts, ka divas trešdaļas no aptaujātajiem izmanto tādas meklētājprogrammas kā Google un Yahoo, lai meklētu informāciju saistībā ar diagnostiku un ārstēšanu. Šī gada februārī veiktā aptaujā tika secināts, ka gandrīz puse aptaujāto ārstu meklētājprogrammas izmanto katru dienu un 83% no viņiem izvēlas Google meklētājprogrammu. Vēl citā pētījumā, kurš tika veikts martā, tika atklāts, ka 80% ārstu, kuri lieto internetu, to izmanto darba vajadzībām, lai meklētu ar veselības jautājumiem saistītu informāciju.

Šajā pētījumā tika analizēti meklēšanas rezultāti, četrās meklētājprogrammās (Google, Yahoo, Bing un Ask.com) ievadot frāzi ”krūts vēzis”. Pētnieki bija pārsteigti ieraugot tik dažādus rezultātus, rezultātu atšķirība šajās četrās meklētājprogrammās bija statistiski ticama (p<0,05). Rezultāti atšķīrās pat tad, ja tika izmantotas līdzīgas tehnoloģijas.

Pētnieki saklasificēja ar veselību saistītās mājaslapas četrās kategorijās:

  • Balstītas uz vispārējo populāciju, kurās ir pamata veselības informācija;
  • Nevalstisko/ bezpeļņas organizāciju mājaslapas;
  • Uzņēmumu mājaslapas;
  • Mājaslapas ārstiem un pētniekiem.

Google meklētājs pārsvarā meklē mājaslapas, kas ir paredzētas vispārējai populācijai un tās, kuras ir veidojušas nevalstiskās organizācijas. Yahoo meklētājs arī ir orientēts uz vispārējo populāciju, savukārt Bing meklētājs meklē gan mājaslapas, kas ir orientētas uz vispārējo sabiedrību, gan specifiskās mājaslapas profesionāļiem. Ask.com meklētājs fokusējas uz nevalstisko organizāciju/ bezpeļņas organizāciju mājaslapām. Uzņēmumu mājaslapas bija vissliktāk meklētās lapas visās četrās meklētājprogrammās.

Kopumā pētnieki atzīst, ka internets ir laba vieta, kur ārsti un pacienti var meklēt informāciju, bet lietotājiem jāpievērš uzmanība meklētājprogrammai, kurā viņi meklē un kāda veida informācija vairāk tiek iegūta meklēšanas rezultātā. Piemēram, ziņu saturs var atšķirties, lasot tās Fox vai CNN.  Jāatceras, ka meklētājprogrammas ir programmējušas kompānijas un tajās ir iestrādāti principi, kas tiek meklēts/ attēlots vispirms un kas pēc tam. 

Uz augšu ↑