Izstrādāts ātrs, precīzs un lēts tests celiakijas diagnostikai

Doctus . | 2012. gada 7. jūnijs

Ar celiakiju slimo miljoniem cilvēku visā pasaulē, bet daudzi no slimojošajiem nemaz nezina, ka viņiem ir šī slimība vai daļai pacientu ir uzstādīta citas slimības diagnoze, lai gan patiesā diagnoze ir celiakija. Ir izveidots jauns tests, kas drīz būs pieejams slimnīcās un nodrošinās precīzu, ātru un izmaksu efektīvu diagnostiku un novērošanu. 

Celiakijas cēlonis ir glikozes nepanesamība, kas izraisa iekaisumu tievajās zarnās pēc glutenu saturošas pārtikas lietošanas (maize, makaroni, saldinātie dzērieni un pārstrādāti gaļas produkti). Vēdera uzpūšanās, vēdersāpes, slikta dūša, aizcietējumi, caureja, anēmija, galvassāpes, čulas mutē, ādas problēmas, depresija, locītavu vai kaulu sāpes, nervu sistēmas problēmas un atkārtoti spontānie aborti ir daļa no iespējamajiem celiakijas simptomiem. Vienīgā efektīvā ārstēšana ir bezglutēna diēta.

Šī slimība skar vienu no simts ģenētiski predisponētiem indivīdiem, bet liela daļa slimnieku nemaz nezina par savu veselības problēmu cēloņiem: vidējais laiks no pirmo simptomu parādīšanās līdz diagnozes noskaidrošanai ir 12 gadi.  Ja arī pacients apmeklē ārstu, ir liels risks, ka būs kļūdaina diagnoze: uz katru diagnosticēto celiakijas gadījumu ir vairāk nekā septiņi nediagnosticēti vai nepareizi diagnosticēti gadījumi.

Šīs proporcijas ir iespējams izmainīt, izglītojot ārstus un sabiedrību, kā arī ieviešot jaunu testu un monitoringa sistēmu. Eiropas Komisija atbalsta projektu ar 9,5 miljonu eiro finansējumu, lai izstrādātu jaunu testu celiakijas slimības diagnostikai un monitoringa sistēmas izveidei. Šī projekta mērķis bija izveidot ātru, izmaksu efektīvu, augstas precizitātes testu celiakijas slimības diagnostikai, kuru ārsts varētu ērti lietot pieņemšanas laikā vai pat pacienta mājās.  Šobrīd celiakijas diagnostikai ir jāņem biopsijas paraugs un jasūta uz laboratoriju izmeklēšanai. Tā ir invazīva procedūra, no biopsijas paņemšanas līdz reuzultātiem ir jāgaida vairākas dienas un tas maksā vairākus simtus eiro.  

Jaunajam testam būs nepieciešams tikai viens asins piliens, kas būs jāuzpilni uz speciālas ierīces sauktas par laboratorija uz mikročipa, kas līdzinās kredītkartei, bet kas sastāv no vairākām inovatīvām sastāvdaļām. Rezultāti ir jau pēc pāris minūtēm, un tie automātiski tiks pārsūtīti uz slimnīcas informācijas sistēmu un pievienoti pacienta elektroniskajiem veselības ierakstiem.  

Jau šajā vasarā šis tests tiks pārbaudīts Slovēnijā ar diviem vai trīs simtiem pacientu, testa rezultāti tiks salīdzināti ar biopsijas rezultātiem.

Testu paredzēts prezentēt MEDICA 2012 izstādē novembrī Diseldorfā. Projekta autori cer, ka tuvāko divu gadu laikā tests būs pieejams tirgū visa Eiropā.

Tiek plānots, ka līdzīgus testus varētu izveidot arī citām autoimūnām saslimšanām, piemēram, reimatoīdais artrīts, spondilīts un pat ļaundabīgie audzēji.

Pirmavots šiet 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Celiakija – bieži nediagnosticēta slimība

    Celiakija visbiežāk sastopama kā hroniska iekaisuma slimība, tā ir glutēna izraisīta autoimūna slimība, kas galvenokārt skar tievās zarnas gļotādu un izpaužas gan ar celulāru, gan ar antivielu izraisītu hipersensivitātes reakciju. Eiropā celiakijas sastopamība vidēji ir 1 uz 150–300 iedzīvotājiem. Pirmo reizi celiakijas simptomus aprakstīja pediatrs Samuels Gī (Samuel Gee) Bartolomeo slimnīcā 1888. gadā. Lasīt visu