PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

RSU zinātnieku izgudrojums palīdz veikt nozīmīgus pētījumus vēža šūnu izpētē

Rīgas Stradiņa universitāte
RSU zinātnieku izgudrojums palīdz veikt nozīmīgus pētījumus vēža šūnu izpētē
Rīgas Stradiņa universitātes Augusta Kirhenšteina Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta vadošais pētnieks Mihails Bariševs kopā ar pētnieku Andreju Karpovu, piedaloties ESF projektā, izstrādājuši aparātu „DynaFector", kas paredzēts laboratorijas pētījumiem, lai nodrošinātu efektīvāku ārstniecisko vielu nogādi cilvēka vēža šūnās, īpaši tad, ja ārstnieciskās vielas ir izstrādātas uz siRNS vai DNS bāzes.

Aparāta darbības pamatā izmantota magnētiskā lauka periodiska iedarbība uz augošām vēža šūnām, kurām pievienotas superparamagnētiskās nanodaļiņas, kurām piesaistīta siRNS vai DNS. Magnētiskā lauka ietekmē nanodaļiņas kopā ar ārstniecisko vielu koncentrējas uz vēža šūnas virsmas un iekļūst šūnā.

Pētnieku atklājuma inovācija ir tajā, ka, magnētiskajam laukam periodiski nobīdoties, zem augošajām vēža šūnām notiek nanodaļiņu horizontāla pārvietošanās gar šūnas virsmu un nanodaļiņu un šūnas virsmas receptoru mijiedarbības frekvence palielinās, līdz ar to šūnās nonāk daudz vairāk ārstniecisko vielu saturošu nanodaļiņu.

Ideja par šāda aparāta izveidi radusies Augusta Kirhenšteina Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta vadošajam pētniekam Mihailam Bariševam, kas nodarbojas ar vēža epiģenētikas pētījumiem, un izgudrojums sadarbībā ar kolēģi Andreju Karpovu tapis pusgada laikā.

Uz jautājumu, kāpēc aparāts nosaukts „DynaFector", Mihails Bariševs, kura pirmie divi izgudrojumi tapuši 1983. un 1985. gadā, atbild: „Tāpēc, ka notiek dinamisks magnētiskā lauka iedarbības process, t. i., magnētiskās sistēmas griešanās noteiktā orbītā."

DynaFector DynaFector
DynaFector

Vadošais pētnieks Mihails Bariševs Augusta Kirhenšteina Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūtā strādā vairāk nekā 15 gadus. Šis nav viņa pirmais izgudrojums. Pašlaik viņš veic pētījumus, kas saistīti ar terapeitisko līdzekļu specifisku nogādi vēža šūnās un to subcelulārajās struktūrās. Pētnieks Andrejs Karpovs institūtā strādāja trīs gadus ESF projektā.

Augusta Kirhenšteina Mikrobioloģijas un virusoloģijas institūta pētnieku izstrādātais aparāts „DynaFector", pārstāvot RSU, tika prezentēts starptautiskajā izgudrojumu izstādē „Minox 2013", kas šogad norisinājās oktobra sākumā.