← Atpakaļ

Sezonāli garastāvokļa traucējumi

Vasara beigusies. Koki, kas tikko bija spirgti un dzīvīgi zaļi, pamazām sārtojas un zaudē savu rotu. Saule dienu pamet nepieklājīgi ātri. Līdz ar viņu pamazām izplēn arī vasarā uzkrātās pozitīvās emocijas, izsīkst enerģija. Tieši ar šādām domām, sajūtām un izjūtām daļa no mūsu pacientiem rudeni un ziemu sagaida ik gadu. Kā atšķirt skumjas par aizgājušo vasaru no ziemas depresijas? Kas patiesībā ir sezonāli garastāvokļa traucējumi? Kā pacientiem palīdzēt?


Definīcija un iedalījums

Sezonālas garastāvokļa, aktivitātes, ēstgribas un miega svārstības raksturīgas lielai daļai cilvēku. Pārsvarā tās būtiski neietekmē funkcionēšanu ikdienā. Ja šīs svārstības ir pietiekami izteiktas, lai atbilstu depresijas kritērijiem, tās var uzskatīt par sezonāliem garastāvokļa traucējumiem (SGT).

SSK-10 klasifikācijā SGT tiek pieskaitīti periodiskiem garastāvokļa traucējumiem ar sezonas raksturu (F33). Depresijas epizodes, kas saistītas ar sezonu maiņu, novēro vismaz 2 gadus pēc kārtas. Starp epizodēm nav ne-sezonas rakstura depresijas epizožu. Atsevišķos gadījumos SGT izpaužas kā bipolāri afektīvi traucējumi…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti