Žurnāli

FEBRUĀRA JAUTĀJUMS

7. februārī Rīgas Stradiņa universitātes aulā pasākums "Gada balva medicīnā 2012". Labāko mediķu sumināšanas tradīciju kopj arī lielās slimnīcas. Kāda ir šādu balvu nozīme prestiža celšanā? Un kas vairo prestižu?

Modrīte SILAUNIECEMODRĪTE SILAUNIECE, ģimenes ārste no Balviem, "Gada mediķis 2007"

Tas bija saviļņojošs un skaists brīdis, kad 2008. gadā man pasniedza balvu. Emocionāli patīkami, ka novērtē. Nedomāju, ka justos gandarītāka, ja balvas vietā pieliktu kādu latu pie algas. Publiski pasniegta balva ir pozitīvs signāls sabiedrībai, kas tikai kritizē un runā negatīvi par mediķiem. Nereti ģimenes ārsts paliek aizkulisēs, vairāk tiek izcelts, slavēts speciālists, kaut mēs izdarām ļoti lielu darbu. Lai gan nevaru sūdzēties - ikdienā pacienti man ļoti daudz saka paldies. Prestižu un novērtējumu nedāvina, to nevar radīt mākslīgi. Tas ir jāpelna. Ik dienu, nedomājot ne par kādām pateicībām, izdari vislabāko, ko vari, un tad... novērtējums atnāk.

 

Rūta VALTERERŪTA VALTERE, P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas valdes priekšsēdētāja

Ir būtiski sumināt un godināt labākos, publiski pasakot paldies, jo visas sabiedrības novērtējums ir morāls gandarījums ikvienam mediķim. Atzinība vairo un veicina labos darbus, un tas ir svarīgs faktors, kas dod spēkus turpināt pašaizliedzīgi strādāt un būt par paraugu kolēģiem. Tā kā šajos apstākļos ir ierobežotas iespējas materiāli pateikties ār-stiem, māsām un pārējam medicīnas personālam, ir divkārt svarīgi pateikt publisku paldies, novērtēt un sumināt labākos. Arī Stradiņa slimnīca 2012. gada nogalē godināja savus izcilākos ārstus, pašaizliedzīgākās medicīnas māsas, zinātkārākos pētniekus, uzcītīgākos rezidentus.

 

Aivita PUTNIŅAAIVITA PUTNIŅA, PhD, sociālantropoloģe, Latvijas Universitātes docente Humanitāro zinātņu fakultātē, Antropoloģijas studiju katedras vadītāja

Ja uz ārsta praksi raugāmies kā uz kaut ko izolētu, tad šādai balvai nav lielas nozīmes, taču medicīna nav pašpietiekama, pašmērķīga, bet joma, kas kalpo sabiedrības vajadzībām. Šādā kontekstā "Gada balva" rosina diskusiju par to, kurš tad ir labs mediķis, kādas ir labas aprūpes prasmes, attiecības. Ja padomju laikā informācija par prestižu ārstu ceļoja no mutes mutē, tagad prestiža celšanā vai graušanā piedalās arī plašsaziņas līdzekļi. Ko nozīmē būt prestižai mediķa praksei, prestižam ārstam? Viena no sastāvdaļām ir spēja komunicēt. Pētījumi to apstiprina. Var diagnosticēt ar visjaunākajām tehnoloģijām un atrast iedarbīgas ārstēšanas metodes, bet, ja ārsts neprot jēdzīgi izstāstīt un panākt pacienta līdzestību, tad no smalkajām prasmēm jēgas maz. Cienīgi ārsti ir tie, kas spēj ar pacientu runāt.

Uz augšu ↑