Žurnāli

AUGUSTA aktuālais jautājums

Augustā noris uzņemšana rezidentūrā – 2013./2014. gadā valsts finansē 200 rezidentūras vietas; visvairāk vietu: ģimenes medicīnā (27), internajā medicīnā (18), ķirurģijā (15), pediatrijā (12), neatliekamajā medicīniskajā  palīdzībā (10). Kā vērtējat konkurenci jauno ārstu vidū un kuras ir pieprasītākās specialitātes?

Poļina ZAĻIZKOPOĻINA ZAĻIZKO, RSU absolvente

Domāju par divām izvēlēm rezidentūrā: dermatoloģiju un interno medicīnu. Pēdējo gadu tendence - ļoti grūti tikt plastiskās ķirurģijas, oftalmoloģijas, dermatoloģijas rezidentūrā. Vietu pietiek ķirurģijas, neatliekamās medicīniskās palīdzības rezidentūrā. Pazīstu studentes, kas pērn ķirurģiju izvēlējās tāpēc, ka tur bija vakantas vietas, kaut arī līdz 6. kursa beigām tā nebija interesējusi. Specialitāti izvēlas uz mūžu, tāpēc jaunie ārsti izvēlas specialitātes, kas ļaus labāk nopelnīt vai viegli atrast darbu arī ārzemēs. Pieprasītākās un perspektīvākās specialitātes ir šauri specializētās. Diemžēl šajās "šaurajās" specialitātēs Latvijā nav kur izpausties. Arī es domāju par otro vai trešo rezidentūru - mani interesē tādas kombinācijas kā imūndermatoloģija vai neirodermatoloģija. Pasaulē šodien šādas disciplīnas ir ļoti aktuālas.

Jevgēnija LIVDĀNEJEVGĒNIJA LIVDĀNE, asoc. prof., RSU Tālākizglītības fakultātes dekāne

Pēc valsts finansētajām rezidentūras vietām nevar pateikt, kuras ir pieprasītākās, - tas ir valsts plāns, kādi speciālisti vajadzīgi. Mans subjektīvais viedoklis - specialitātes pieprasījumu Latvijā nosaka ļoti pragmatisks aspekts. Jaunieši domā, vai nākotnē varēs izdzīvot. Beidzot viņi ir sapratuši, ka ģimenes ārsta specialitātē to var izdarīt daudz labāk nekā infektologa vai geriatra (te var saukt virkni citu specialitāšu) specialitātē, kur nevar strādāt vairāk par vienu slodzi stacionārā un dežurēt. Dermatoloģija un plastiskā ķirurģija ir simpātiska, jo paver iespējas strādāt ārpus valsts apmaksātās medicīnas, ir maksātspējīgs pacientu kontingents. Arī pediatrs var atvērt privātpraksi, taču viņš nenopelnīs tik daudz kā dermatologs, jo valstī postulēts, ka bērniem veselības aprūpe ir par brīvu.

Anda POŽARNOVAANDA POŽARNOVA, LU Rezidentūras attīstības programmas vadītāja

Konkurence ir liela, studenti piesakās krusteniski abās augstskolās, pamainot pirmās izvēles. Pārdzīvo, ja netiek cerētajā vietā. Pieprasītākās specialitātes jau vairākus gadus ir internā medicīna, ginekoloģija, diagnostiskā radioloģija, oftalmoloģija, otorinolaringoloģija, dermatoloģija. Liels pretendentu skaits ir arī uz ģimenes medicīnu, uz šo specialitāti daudzi piesakās rezerves variantā. Šogad Latvijas Universitātē 1. atlases kārtā uz ģimenes medicīnu kā pirmo izvēli ir pietikušies vairāk nekā 50 studentu, kā otro izvēli - 30. Ļoti daudz! Daudz pretendentu ir uz anesteziologa reanimatologa specialitāti. Internā medicīna ir populāra, jo tā vajadzīga visiem, kas pēcāk izvēlas kādu apakšspecialitāti. Diagnostiskajā radioloģijā speciālisti tiek apmaksāti pēc citas sistēmas, tas ļauj salīdzinoši labi nopelnīt, turklāt šī disciplīna ir interesanta ar to, ka kļūst arvien invazīvāka, savukārt anesteziologi ir labi pieprasīti Eiropā.

Uz augšu ↑