Enterovīrusu infekcija un 1.tipa cukura diabēts

Doctus . | 2014. gada 20. oktobris

Bērniem, kuri ir inficēti ar enterovīrusu infekciju ir par 48% paaugstināts 1.tipa cukura diabēta attīstības risks, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Diabetologia.  

Pētnieki analizēja saistību starp enterovīrusu infekciju un 1.tipa cukura diabētu, analīzei tika izmantota nacionālā veselības apdrošināšanas sistēma. Pētnieki analizēja 1.tipa cukura diabēta incidenci bērniem līdz 18 gadu vecumam ar un bez enterovīrusa infekcijas diagnozes, laika periodā 2000.-2008.gads.

Kopējā 1.tipa cukura diabēta incidence bija augstāka bērniem ar enterovīrusa infekciju nekā bērniem bez šīs infekcijas (5,73 pret 3,89 uz 100 000 iedzīvotājiem gada laikā; kas ir par 48% augstāka 1.tipa cukura diabēta incidence ar enterovīrusa infekciju skartajiem bērniem, salīdzinot ar bērniem bez šīs infekcijas). 1.tipa cukura diabēta draudu attiecība pieauga līdz ar bērna vecuma pieaugumu, risks gandrīz dubultojās, ja bērns ar enterovīrusa infekciju saslima pēc 10 gadu vecuma. Starp 1.tipa cukura diabētu un alerģisku rinītu vai bronhiālu astmu saistība netika atklāta.

Pētnieki norāda, ka 1.tipa cukura diabēta attīstībā visnozīmīgākā loma, protams, ir ģenētiskajiem faktoriem, tomēr pieaug arī vides faktoru, tādu kā enterovīrusu infekcijas izplatības loma 1.tipa cukura diabēta attīstībā. 

Pirmavots: Tsai-Chung Li et al. Enterovirus infection is associated with an increased risk of childhood type 1 diabetes in Taiwan: a nationwide population-based cohort study. Diabetologia, October 2014.

 

Uz augšu ↑