← Atpakaļ

Pre–diabēts un tā pārvaldība ģimenes ārsta praksē

Ja kaut kur pasaules mediķu aprindās runā par diabēta problēmu kā tādu, ar to saprot 1. un 2. tipa cukura diabētu (CD), gestācijas CD, kā arī pre–diabētu. Šajā rakstā pievērsīsimies robežglikēmijas riska faktoriem, pārvaldībai un situācijai Latvijā tagad un nākotnē.


Kas ir pre-diabēts?

Robežglikēmija (pārjūras kolēģi to dēvē par pre-diabētu) ir glikozes izmaiņas tukšā dūšā un/vai 2 stundas pēc 75 g glikozes lietošanas, kuru rezultāti nesasniedz diabēta definīciju, taču jau ir pierādījumi, ka šādam glikozes līmenim ir lielāks risks mikroangiopātijām un makroangiopātijām, kā arī neiropātijām, salīdzinot ar normālu glikozes līmeni. Pre-diabēts norāda uz 2. tipa cukura diabēta (2TCD) un kardiovaskulāro slimību (KVS) paaugstinātas pakāpes risku nākotnē. [1] Kā redzams 1. tabulā, definīcijas atšķiras, Latvijā vairāk izmanto PVO rekomendācijas.Glikozes regulācijas izmaiņu veidi

Gan IFG, gan IGT patoģenētiski ir saistīti ar…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti