Žurnāli

MARTA NUMURA JAUTĀJUMS

2014. gads izsludināts par ģimenes veselības gadu. Primārās veselības aprūpes attīstības plānā 2014.–2016. gadam par profilakses algoritma izpildi ģimenes ārstiem nav paredzēta piemaksa, bet iestrādāts mehānisms, kas paredz: ja pacients nebūs apmeklējis ģimenes ārstu trīs gadus, kapitācijas nauda praksei tiks samazināta par 50%. Argumenti par un pret?

Līga KOZLOVSKAPRET

Līga KOZLOVSKA, Lauku Ģimenes ārstu asociācijas vadītāja

No vienas puses, esam par to, ka ģimenes ārstu pacienti apmeklē katru gadu. Bet svarīga arī pacientu līdzestība un atbildība. Veselības ministrija paredzējusi: ja pie sava ģimenes ār-sta pacients nav bijis trīs gadus, tad ārstu sodīs, atņemot 50% kapitācijas naudas. Vajadzētu būt otrādi: paslavēt, dot ģimenes ārstam "burkānu", ja uz profilaktisko pārbaudi atnāk, piemēram, 95% pacientu. Ja līdz 18 gadiem cilvēks ik gadu nācis pie ārsta, bijis vesels, citu Eiropas valstu pieredze rāda, ka jaunajiem cilvēkiem profilaktiskā programma varētu būt ik pēc trim vai pieciem gadiem. Kā lai mēs uzaicinām jaunieti uz pārbaudi, ja viņš aizbrauc mācīties uz ārzemēm, maina tālruņa numuru?! Mēs kļūsim par cerberiem, kas par katru cenu cenšas dabūt savus pacientus uz praksi.

Ingrīda CIRCENEPAR

Ingrīda CIRCENE, veselības ministre

4000 eiro (vidējais maksājums) mēnesī ģimenes praksei nav mazākais, kas veselības aprūpē tiek samaksāts par darbu. Piemaksa par darbu lauku teritorijā ir 429 eiro mēnesī, kas ir liels piemaksas procents; nodrošinām arī divām māsām algu, ģimenes ārsta praksē iespējams veikt 58 manipulācijas (to apmaksa varētu būt labāka, piekrītu). Ja salīdzinām 2013. un 2014. gadu, tad vidējais maksājums uz vienu praksi ir pieaudzis par 400 eiro mēnesī, un tas nav maz! Jā, profilaktiskās apskates ir iekļautas šajos 4000 eiro, taču, lai pacientu varētu ārstēt, viņš ir jāapskata, un pacienta pirmā vizīte jau ir šī profilaktiskā apskate. Trīs gadu garumā ģimenes ārsta praksēm nekas nemainīsies, un 4000 eiro maksājums avansā trīs gadus varētu būt arī stimuls, lai otra māsa, kas saņem pilna laika algu, piezvanītu un uzaicinātu pacientu uz apskati. Esam ieinteresēti, lai nav pēkšņas nāves gadījumi, lai samazinās audzēju skaits 3. un 4. stadijā.

Uz augšu ↑