Bariatriskā ķirurģija ietekmē opioīdu receptorus galvas smadzenēs

Doctus . | 2015. gada 16. oktobris

Pētnieki Aalto Universitātē un Turku Universitātē atklājuši, kā bariatriskā ķirurģija atjauno opioīdu neirotransmisiju galvas smadzenēs.

Somu zinātnieki atklājuši, ka bariatriskā ķirurģija un tai sekojošais svara zudums normalizē opioīdu neirotransmisiju galvas smadzenēs, kas atbild par labsajūtas rašanos. Bariatriskā ķirurģija ir efektīva straujas svara zaudēšanas metode, kas normalizē labsajūtas rašanos ēšanas laikā.

Pētnieki mērīja mu-opioīdu un 2.tipa dopamīna receptoru aktivitātio normāla svara cilvēkiem un cilvēkiem ar lieko svaru, izmantojot pozitronu emisijas tomogrāfu (PET) Turku PET centrā. Cilvēkiem ar aptaukošanos veica svara samazinošu operāciju un pēc tās galvas smadzenes atkārtoti izmeklēja. Rezultāti redzami attēlā.

Attēls. Opioīdu un dopamīna receptoru izmaiņas cilvēkiem ar normālu svaru, pirms un pēc bariatriskās ķirurģijas. Pētījuma rezultāti parādīja saistību starp lieko svaru un izmaiņām galvas smadzenēs molekulārajā līmenī un to, kā svara zudums ietekmē apetīti galvas smadzenēs. Iespējams, ka smadzeņu opioīdu receptoru trūkums predisponē cilvēkus ar lieko svaru pārēsties, lai kompensētu samazināto baudas sajūtu. Bariatriskā ķirurģija šo saikni pārrauj.

Tā kā galvas smadzeņu opioīdo receptoru sistēma atjaunojas, zaudējot svaru, tad ir ļoti iespējams, ka opioīdo receptoru daudzums samazinās, svaram pieaugot. Izmainīta neirotransmiteru sistēma ir drīzāk rezultāts, nekā liekā svara iemesls.

"Šie rezultāti palīdz saprast svara samazināšanā un apetītes mazināšanā iesaistītos mehānismus un sniedz jaunu ieskatu uzvedības un farmakoloģiskā ārstēšanā", stāsta pētnieks Henry Karlsson no Turku PET centra. Liekais svars un aptaukošanās ir izaicinājums cilvēka veselībai, jo saistīts ar vairākiem nopietniem veselības stāvokļiem, piemēram, 2.tipa cukura diabētu, koronāro sirds slimību, insultu.

AVOTS: H K Karlsson, J J Tuulari, L Tuominen, J Hirvonen, H Honka, R Parkkola, S Helin, P Salminen, P Nuutila, L Nummenmaa. Weight loss after bariatric surgery normalizes brain opioid receptors in morbid obesity. Molecular Psychiatry, 2015.

Uz augšu ↑
  • Osteoporoze, kas piezogas nemanot. Vai tā ir novēršama?

    Cilvēka skeletam ir vairākas funkcijas: atbalsts, iekšējo orgānu aizsardzība, kustības, hematopoēzes jeb asinsrades norises vieta, kalcija depozīts, tas ir arī ievērojams endokrīns dziedzeris. [1] Maksimālo kaulu masu un stiprumu cilvēks iegūst 15—30 gadu vecumā, tāpēc svarīga šajā periodā ir fiziskā aktivitāte un adekvāta kalcija un D vitamīna uzņemšana uzturā. Lasīt visu

  • Osteopēnija. Vai osteoporoze ir novēršama?

    Osteoporoze ir būtiska veselības aprūpes problēma visā pasaulē, saistīta gan ar lielāku invaliditāti un mirstību pēc kaulu lūzumiem, gan ar izmaksām ilgākas stacionēšanas un rehabilitācijas posmā, gan ar hronisku sāpju sindromu un sliktāku dzīves kvalitāti. IOF dati no sešām Eiropas lielvalstīm liecina, ka ar osteoporozi saistītās veselības aprūpes izmaksas gadā sasniedz 37,5 miljardus eiro. Lasīt visu

  • MODY tipa diabēts

    Rakstā par MODY tipa diabētu no praktiskā viedokļa: galvenās klīniskās un laboratoriskās pazīmes visizplatītākajiem MODY veidiem, kā arī iezīmes, kas varētu palīdzēt MODY diferencēt no 1. un 2. tipa cukura diabēta, un informācija par klīniskajiem testiem, kas palīdzētu identificēt pacientus, kuriem nepieciešama molekulāri ģenētiskā testēšana. Lasīt visu