Insulīns kā vakcīna pret 1.tipa cukura diabētu

Doctus . | 2015. gada 6. oktobris

Kad insulīnu uzņem perorāli, tas absorbējas gļotādās mutē un zarnās un gremošanas procesā tiek sašķelts sīkākās sastāvdaļās. Tāpēc perorāli uzņemts insulīns nekādi neietekmē glikozes līmeni asinīs. Tā vietā, lai samazinātu glikozes līmeni asinīs, perorāli uzņemts insulīns drīzāk darbojas kā vakcīna, kas stimulē imūno sistēmu un varētu pasargāt no 1.tipa cukura diabēta attīstības.

Šobrīd norit pētījums Pre-POINT, kura mērķis ir saprast, kā panākt imūnās sistēmas toleranci pret insulīnu un bloķēt autoimūnos procesus, kas ir 1.tipa diabēta pamatā.

Pētījumam Pre-POINT ir vairākas daļas. Jau pabeigts pirmais pētījuma posms, kurā noskaidrots, ka pulvera veidā uzņemts insulīns 2 - 7 gadus veciem bērniem izraisa pozitīvu imūnās sistēmas atbildi. Šajā pētījuma daļā noskaidrots arī, ka perorāli uzņemtam insulīnam ir laba panesība un drošuma profils, tas nerada hipoglikēmiju. Dalībniekiem nenovēroja blakņu (piemēram, alerģisku reakciju) attīstību.

Tālākā pētījuma gaitā plānots pētīt, vai perorāli uzņemts pulverveida insulīns darbojas profilaktiski un neļauj attīstīties 1.tipa cukura diabētam. Perorāli lietojams insulīns tiks nozīmēts 6 mēnešus līdz 2 gadus veciem bērniem un tie tiks ilgtermiņā novēroti, lai noskaidrotu, vai tiem attīstās 1.tipa cukura diabēts.

Pētījumā piedalīsies bērni, kuri ir ģenētiski predisponēti saslimt ar 1.tipa diabētu (slimi vecāki vai siblingi), bet kuriem tas vēl nav attīstījies. Šiem bērniem insulīna pulveris būs jāpievieno pārtikai katru dienu 12 mēnešu garumā. Dienas deva tiks pakāpeniski palielināta no 7,5 mg līdz 67,5 mg. Lai novērtētu dalībnieku veselības stāvokli, tie ik pēc 3 mēnešiem tiks izmeklēti.

Pētnieki cer, ka insulīns (uzņemts pulvera veidā) stimulēs aizsargājošu imūno šūnu augšanu un tādējādi pasargās pret bēta šūnu destrukciju aizkuņģa dziedzerī un būs izmantojams kā vakcīna pret 1.tipa cukura diabētu.

AVOTS: Helmholtz Zentrum Muenchen - German Research Centre for Environmental Health. "Type 1 diabetes prevention: Insulin vaccine undergoes second trial." ScienceDaily. ScienceDaily, 5 October 2015.

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Osteopēnija. Vai osteoporoze ir novēršama?

    Osteoporoze ir būtiska veselības aprūpes problēma visā pasaulē, saistīta gan ar lielāku invaliditāti un mirstību pēc kaulu lūzumiem, gan ar izmaksām ilgākas stacionēšanas un rehabilitācijas posmā, gan ar hronisku sāpju sindromu un sliktāku dzīves kvalitāti. IOF dati no sešām Eiropas lielvalstīm liecina, ka ar osteoporozi saistītās veselības aprūpes izmaksas gadā sasniedz 37,5 miljardus eiro. Lasīt visu

  • MODY tipa diabēts

    Rakstā par MODY tipa diabētu no praktiskā viedokļa: galvenās klīniskās un laboratoriskās pazīmes visizplatītākajiem MODY veidiem, kā arī iezīmes, kas varētu palīdzēt MODY diferencēt no 1. un 2. tipa cukura diabēta, un informācija par klīniskajiem testiem, kas palīdzētu identificēt pacientus, kuriem nepieciešama molekulāri ģenētiskā testēšana. Lasīt visu

  • Gestācijas cukura diabēts. Atopijas attīstības risks nākotnē

    Gestācijas cukura diabēts (GCD) ir bieža grūtniecības komplikācija, par ko uzskata jebkuras pakāpes glikozes panesības traucējumus, kas pirmo reizi attīstījušies grūtniecības laikā. Pēc Starptautiskās Diabēta federācijas 2017. gada datiem, GCD katru gadu ietekmē aptuveni 14 % grūtniecību visā pasaulē, kas atbilst apmēram 18 miljoniem piedzimušo bērnu. Lasīt visu