Šķidro kristālu lēca pret tālredzību - vai drīz aizmirsīsim par lasāmajām brillēm?

Doctus . | 2015. gada 20. oktobris

Leeds universitātē (Lielbritānijā) pētnieks strādā pie jaunas lēcas izveides, lēcas materiāls ir tas pats, ko izmanto viedtālruņu un televizoru ekrānos. Iespējams, šī jaunā lēca var palīdzēt cīņā pret tālredzību.

Cilvēkiem novecojot, to acs lēca zaudē elastību un lokanību, tā rezultātā attīstās presbiopija, tās gadījumā nepieciešams izmantot redzes palīgierīces, piemēram, brilles lasīšanai. Pētnieks Devesh Mistry šobrīd strādā pie mākslīgas lēcas izveides no šķidrā kristāla.

Viņš skaidro, ka, kolīdz cilvēki noveco, lēca paliek stīvāka, un muskuļiem saspringstot, vairs neizdodas lēcu iestiept pietiekami, lai aci nofokusētu uz tuviem priekšmetiem. Izmantojot šķidros kristālus, ko pasaulē labāk pazīst kā materiālu, ko izmanto viedtālruņu un TV ekrānos, lēcas pielāgotos un fokusētos automātiski, pakļaujoties acs muskuļa kustībai.

No šķidro kristālu materiāla plānots izveidot sintētisku slimās lēcas aizvietotāju – jaunu lēcu paaudzi un intraokulārus lēcu implantus redzes atjaunošanai. Plānots lēcas prototipu izgatavot līdz 2018.gada nogalei. Iespējams jau tuvākās desmitgades laikā pirmās lēcas implantēt acī, veicot vienkāršu operāciju lokālā anestēzijā. Lai ievietotu lēcu, būs nepieciešams veikt iegriezumu radzenē un sašķelt veco lēcu ar ultraskaņu. Pēc tam būs jāievieto jaunā lēca.

Attēlā redzama šķidro kristālu lēcas reakcija uz sildīšanu.Šķidro kristālu lēca sildīšanas laikā

AVOTS: University of Leeds. "The end is in sight for reading glasses." ScienceDaily. ScienceDaily, 16 October 2015.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Katarakta

    Katarakta ir viens no biežākajiem redzes pazemināšanās iemesliem, kuru nevar uzlabot ar brillēm. No otras puses – tā ir slimība, kuras ķirurģiskā ārstēšana ir visefektīvākā visā medicīnā;  lēcas operācija parasti ļauj atgūt ļoti labas redzes funkcijas. ASV gadā veic apmēram vienu miljonu, Latvijā – septiņus tūkstošus kataraktas operāciju. Jāatzīmē gan, ka ir svarīgi noskaidrot visus redzes pazemināšanās iemeslus, to skaitā glaukomu, mākulas deģenerāciju vai diabētisko retinopātiju, kuru diagnostiku apgrūtina katarakta. Lasīt visu