Aptaukošanās veicina olnīcu vēža metastazēšanos

Doctus . | 2015. gada 10. decembris

Olnīcu vēzis ir nāvējoša slimība, ko ir sarežģīti diagnosticēt pirms tā jau nozīmīgi progresējusi. Vairāk kā 75% sieviešu, kurām diagnosticē olnīcu vēzi, diagnostikas brīdī jau attīstījušās metastāzes, tāpēc 5 gadu izdzīvotība ir mazāka par 30%.

Vairākos pierādījumos pierādīts, ka palielināts ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir saistīts ar lielāku olnīcu vēža risku un sliktākiem izdzīvošanas rādītājiem. Tā kā, piemēram, ASV liekais svars ir vairāk nekā 35% sieviešu, tad paaugstināts olnīcu vēža risks ir nopietna pasaules veselības problēma.

Šobrīd saistība starp palielinātu ĶMI un olnīcu vēža metastāžu attīstību nav zināma. Pētnieki no Notre Dame Universitātes un Harper vēža izpētes institūta atklāj ieskatu šajā sakarībā. Zinātnieki veica pētījumu, lai noskaidrotu, vai vēža šūnas veiksmīgāk metastazējās, kad saimniekorganisms ir normāla svara, vai ar aptaukošanos.

Zinātnieki pētīja vēža šūnu adhēziju mezotēlija šūnām, izmantojot 3-D šūnu modeļus, audu paraugus un peles. 3-D šūnu kultūrā vēža šūnas veiksmīgāk piesaistījās mezotēlija šūnām, ja tajās bija palielināts lipīdu saturs. Tā kā vēža-mezotēlija šūnu saistīšanās ir metastazēšanās pamatā, tad šī sakarība tika tālāk pētīta pelēm. Pētnieki pelēm izraisīja diētas inducētu aptaukošanos (peles uzturā ik dienas saņēma 40% tauku). Kad izdevās panākt vērā ņemamu svara atšķirību starp pelēm ar lieko svaru un kontroles grupas normālā svara pelēm, visām pelēm injicēja fluorescējošas olnīcu vēža šūnas un novēroja šo šūnu izplatību vēdera dobumā.

Noskaidrots, ka liekais svars veicina olnīcu vēža šūnu metastātisku izplatību visām pelēm.

Pētnieki cer, ka turpmāki pētījumi šajā jomā palīdzēs radīt jaunas vadlīnijas un ieteikumus, kas palīdzēs aizkavēt vēža šūnu metastātisku izplatību.

AVOTS: Y. Liu et al. Obesity Contributes to Ovarian Cancer Metastatic Success through Increased Lipogenesis, Enhanced Vascularity, and Decreased Infiltration of M1 Macrophages. Cancer Research, 2015; 75 (23): 5046.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu