Aptaukošanās veicina olnīcu vēža metastazēšanos

Doctus . | 2015. gada 10. decembris

Olnīcu vēzis ir nāvējoša slimība, ko ir sarežģīti diagnosticēt pirms tā jau nozīmīgi progresējusi. Vairāk kā 75% sieviešu, kurām diagnosticē olnīcu vēzi, diagnostikas brīdī jau attīstījušās metastāzes, tāpēc 5 gadu izdzīvotība ir mazāka par 30%.

Vairākos pierādījumos pierādīts, ka palielināts ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir saistīts ar lielāku olnīcu vēža risku un sliktākiem izdzīvošanas rādītājiem. Tā kā, piemēram, ASV liekais svars ir vairāk nekā 35% sieviešu, tad paaugstināts olnīcu vēža risks ir nopietna pasaules veselības problēma.

Šobrīd saistība starp palielinātu ĶMI un olnīcu vēža metastāžu attīstību nav zināma. Pētnieki no Notre Dame Universitātes un Harper vēža izpētes institūta atklāj ieskatu šajā sakarībā. Zinātnieki veica pētījumu, lai noskaidrotu, vai vēža šūnas veiksmīgāk metastazējās, kad saimniekorganisms ir normāla svara, vai ar aptaukošanos.

Zinātnieki pētīja vēža šūnu adhēziju mezotēlija šūnām, izmantojot 3-D šūnu modeļus, audu paraugus un peles. 3-D šūnu kultūrā vēža šūnas veiksmīgāk piesaistījās mezotēlija šūnām, ja tajās bija palielināts lipīdu saturs. Tā kā vēža-mezotēlija šūnu saistīšanās ir metastazēšanās pamatā, tad šī sakarība tika tālāk pētīta pelēm. Pētnieki pelēm izraisīja diētas inducētu aptaukošanos (peles uzturā ik dienas saņēma 40% tauku). Kad izdevās panākt vērā ņemamu svara atšķirību starp pelēm ar lieko svaru un kontroles grupas normālā svara pelēm, visām pelēm injicēja fluorescējošas olnīcu vēža šūnas un novēroja šo šūnu izplatību vēdera dobumā.

Noskaidrots, ka liekais svars veicina olnīcu vēža šūnu metastātisku izplatību visām pelēm.

Pētnieki cer, ka turpmāki pētījumi šajā jomā palīdzēs radīt jaunas vadlīnijas un ieteikumus, kas palīdzēs aizkavēt vēža šūnu metastātisku izplatību.

AVOTS: Y. Liu et al. Obesity Contributes to Ovarian Cancer Metastatic Success through Increased Lipogenesis, Enhanced Vascularity, and Decreased Infiltration of M1 Macrophages. Cancer Research, 2015; 75 (23): 5046.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti