Pacienti ar augstu atkārtota insulta risku

Doctus . | 2015. gada 16. februāris

Atkārtota insulta risks ir augstāks pacientiem, kuriem ir apgrūtināta asins plūsma uz smadzenēm, secināts sešus gadus ilgušā, daudzcentru pētījumā.   

Pacientiem ar bloķētiem asinsvadiem, kas nodrošina asins plūsmu uz smadzenēm, šāds stāvoklis tiek saukts par vertebrobasilāro slimību (VBD), ir augstāks insulta vai transistoras išēmiskas lēkmes risks. Šādas asinsrites lēkmes sastāda apmēram 30 - 40% no visiem išēmiskiem insultiem jeb tas ir apmēram 200 000 gadījumi katru gadu ASV.

Atkārtotu insultu risks saistībā ar VBD var būt saistīts ar vairākiem faktoriem, tai skaitā, cik liela ir blokāde un cik ļoti tā samazina asins plūsmu uz smadzenēm. Pacientiem ar VDB var būt daļēja vai pilnīga blokāde, dažiem pacientiem ar VDB var būt arī normāla asins plūsma uz smadzenēm.

Pētījuma mērķis bija atklāt pacientus ar VBD un zemu asins plūsmu, lai noskaidrotu, vai viņiem ir lielāks atkārtotu insultu risks, salīdzinot ar pacientiem ar normālu asins plūsmu uz smadzenēm.

Pētnieki atklāja, ka pacientiem ar apgrūtinātu asins plūsmu uz smadzenēm ir par 22% lielāks atkārtotu insultu risks pirmo 12 mēnešu laikā, salīdzinot ar 4% risku cilvēkiem ar normālu asins plūsmu. Pēc 24 mēnešiem atkārtota insulta risks pacientiem ar apgrūtinātu asins plūsmu uz smadzenēm bija 30%, savukārt cilvēkiem ar normālu asins plūsmu - 13%.

Pētnieki atzīst, ka tagad galvenais mērķis ir atrast piemērotāko ārstēšanu katram pacientam. Piemēram, ja ir iespējams diagnosticēt, ka pacientam ir samazināta asins plūsma uz smadzenēm, var piemērot ārstēšanu, kas palielina šo plūsmu, piemēram, ar ķirurģiskām, stentu vai citām procedūrām, kas paplašina asinsvadus. Turklāt svarīgi arī, ja cilvēkam nav samazināta asins plūsma, viņam nav nepieciešamas šādas procedūras un ar tām saistītais risks.

Pētnieki ir izstrādājuši uz datorsistēmu balstītu tehnoloģiju - NOVA - kas vizualizē smadzeņu anatomiju un novērtē asins plūsmu. Šī jaunā tehnoloģija ļauj atlasīt pacientus ar samazinātu mugurējo asins plūsmu, izmantojot standarta magnētisko rezonansi. Viens no šīs jaunās tehnoloģijas plusiem ir tas, ka tā darbojas uz plaši izmantotas metodes bāzes.

Pētnieki cer, ka jaunā metode ļaus vieglāk identificēt pacientus ar augstu atkārtotu insultu risku un tas ļaus veikt tālākus pētījumus un attīstīt piemērotākas un efektīvākas ārstēšanas stratēģijas.

 

Pirmavots: University of Illinois at Chicago. Patients at higher risk of second stroke identified. ScienceDaily. ScienceDaily, 13 February 2015. 

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Išēmisku notikumu profilakse un smadzeņu darbības uzlabošana

    Ilgi šaubījos par šāda raksta nepieciešamību, jo pēdējos gados jautājums par insultu ārstēšanu un profilaksi gana aktualizēts gan mediķu vidū, gan dažādās iedzīvotāju informēšanas akcijās - un tas ir pat ļoti apsveicami. Vai par to būtu jāraksta vēl un vēl? Atbildi sniedza pati dzīve - par to ir jārunā, jāatgādina mediķiem, jāskaidro pacientiem un visai sabiedrībai! Lasīt visu

  • Insulta profilakse: primārā un sekundārā

    Insults ir nopietna sabiedrības veselības problēma, par kuru plaši nerunā, lai gan tā ir tikpat būtiska problēma kā kardiovaskulārās slimības. Cerebrovaskulāras slimības rada ne vien ievērojamu finansiālu slogu veselības aprūpes sistēmai, bet arī kopējai valsts ekonomikai, jo insulta rezultātā tiek zaudēti daudzi potenciālie dzīves gadi – gan augstās mirstības dēļ, gan paliekošās invaliditātes dēļ. Svarīgi ir veicināt veselīgu dzīvesveidu un maksimāli novērst riska faktorus, kas varētu veicināt insulta attīstību. Lasīt visu