Identificēti riska faktori muguras lejasdaļas sāpēm

Doctus . | 2015. gada 27. marts

Jaunā pētījumā, kurš tika prezentēts ASV ikgadējā Ortopēdu Ķirurgu asociācijas konferencē, identificēti muguras lejasdaļas sāpju riska faktori: nikotīna atkarība, aptaukošanās, alkohola lietošana un depresija.   

Pēc ASV Slimību profilakses un kontroles centra datiem, gandrīz katrs trešais pieaugušais ir cietis no muguras lejasdaļas sāpēm pēdējo trīs mēnešu laikā. Daudziem pieaugušajiem muguras sāpes ir hroniskas un būtiski ietekmē ikdienas aktivitātes. Ietekmējamo riska faktoru noskaidrošana var palīdzēt mazināt finansiālās un emocionālās izmaksas.

Pētnieki izskatīja elektroniskos ierakstu vairāk nekā 26 miljoniem pacientu no 13 veselības aprūpes sistēmām, kopumā 1,2 miljoniem pacientu bija diagnosticētas muguras lejasdaļas sāpes (apmēram 4,54% no visiem pacientu ierakstiem).

Pētnieki atklāja, ka 19,3% pacientu, kuriem bija depresīvi traucējumi, novēroja arī muguras lejasdaļas sāpes, 16,75% bija aptaukošanās (ķermeņa masas indekss >30 kg/m²), 15,53% pacientu bija nikotīna atkarība un 14,66% bija alkohola atkarība. Pacientiem ar nikotīna (RR=4,489) un alkohola (RR=3,326) atkarību, aptaukošanos (RR=6,007) un depresīviem stāvokļiem (RR=5,511) bija statistiski ticami augstāks relatīvais risks, ka attīstīsies muguras lejasdaļas sāpes, salīdzinot ar citiem pacientiem.

Šie atklātie riska faktori ļaus ārstiem labāk konsultēt pacientus un vairāk sekot līdzi pacientiem ar augstu risku. 

Pirmavots: American Academy of Orthopaedic Surgeons. Low back pain risk factors identified. ScienceDaily. ScienceDaily, 25 March 2015.

Uz augšu ↑